Upravit stránku


11:00 – David Hainall - 3 hodinový fotografický workshop

Kapacita omezena na 15 osob

Motto: „Není důležitá technika, ale oči, které se dívají a ruce, které drží fotoaparát nebo mobilní telefon!“

Cestovat a fotografovat dnes může opravdu každý a všichni si chceme z dovolené přivést krásné a unikátní fotografie, které nám budou naši přátelé a kamarádi závidět a jenž nám budou připomínat báječné chvíle strávené na vysněné cestě. Často se nám ale nedaří a výsledek neodpovídá našim představám. Otázkou zůstává, proč? Během 3 hodinového workshopu vám vysvětlím, proč nefotit na plně automatické režimy a proč je výhodnější fotografovat s použitím předvolby času nebo clony, co je to ISO, vyvožení bílé a třeba způsoby měření expozice atd. Ukážu vám, jak efektivně ovládat svůj fotoaparát a budu s vámi sdílet zkušenosti, tipy a triky a postupy, které mi umožňují živit se tím, co mě baví. A hlavně, vše si prakticky vyzkoušíme. Nezapomeňte si tedy s sebou vzít svůj fotoaparát. Již více než 26 let cestuji převážně po východní Evropě, Balkánu a jihovýchodní Asii. Na každé z cest sbírám lidské příběhy a přivážím domů si ucelený soubor převážně dokumentárních fotografií určených k publikování v řadě médií, na výstavách, besedách a v článcích s cestovatelskou tématikou.

Těším se na setkání s vámi!


12:30 – Jana Troupová - Děti kolem světa

(Interaktivní přednáška pro děti)
 

Jak se mají? Jak vypadají jejich školy? Zlobí? Neposlouchají? Jak daleko to mají do školy? Znají českého Krtečka? Uklízí si? Pracují? Co mají k obědu? Co dělají po škole? Jak si hrají? Co se stane, když učitel zjistí, že mají špinavé nehty? Bojí se hadů? Jak slaví Vánoce, znají Ježíška? V kolik chodí spát?

Vyprávění nejen pro děti nejen o dětech v Ekvádoru, Nepálu, Barmě, Bolívii, Indii, Indonésii, na Islandu a v dalších koutech světa. Budeme si navzájem povídat, ale také zkoušet, jaké to je být dítětem na druhé straně zeměkoule. Dáme si věci na hlavu a budeme je nosit jako některé děti v jihovýchodní Asii, natrénujeme ranní přípravu vstupu do barmské školy (natrénujte hymnu a vyčistěte si nehty, jinak dostanete rákoskou!), zkusíme jíst rukama jako děti v Nepálu a mnohé další.


14:00 – Dominik Barták - Jordánsko

Dechberoucí příroda, monumentální památky, laskaví lidé. Co víc si při cestování v cizí zemi přát než kombinaci všeho. A právě Jordánsko umí tohle všechno nabídnout. Není se tak čemu divit, že tahle země láká nejen cestovatele a turisti, ale často i filmové producenty. Vydejte se aspoň na hodinu po stopách Indiana Jonese, Marťana nebo hrdinů ságy Star Wars...


15:30 – Jiří Kalát - Cesty v době Covidu - Irácký Kurdistán

Cesty v době Covidu: Irácký Kurdistán “Ty jedeš do Iráku? Tak pozor, abys tam nechytl covid!” Děsil se jeden z kolegů, když se dozvěděl o mé březnové cestě do iráckého Kurdistánu. Islámský stát, válka, uprchlíci, radikální milice, miny, to není očividně nic zásadního v porovnání s virem, který nám ničí poslední rok životy. Chtěli jsme vidět Mosul, ale větší strach nám naháněla byrokracie i neschopnost naší vlády a jejich úředníků. Nakonec tato cesta byla jednou z těch, na kterou se nezapomíná, je naprosto unikátní a doufám i neopakovatelná. Tahle povídání není o Kurdistánu (o něm toho ví mnohem více třeba Lenka Hrabalová), má přednáška je o svobodě a touze cestovat, i když to není zrovna nejjednodušší.

Odkaz na web: www.jiri-kalat.cz


17:00 – David Hainall - Albánie - divoká a přátelská (se zastávkou v Kosovu)

Albánie stále patří mezi turisticky neobjevené země. Najdeme zde nejen nádherné liduprázdné, nebetyčné a divoké hory na pomezí Albánie a Černé Hory, ale i historická města, zříceniny hradů a dlouhé písečné pláže na mořském pobřeží nebo třeba všudy přítomné bunkry. Vydejte se s námi na toulání Albánskými Alpami, kde je většina tras neznačená a prostá cest. Společnost nám budou dělat věčně usměvaví, pohostinní a příjemní pastevci, z nichž někteří stále ctí tradici krevní msty. V záběru putování se nalodíme na trajekt plující po přehradě Komani. Je to s podivem, ale je to snad jediná pravidelná lodní linka v Evropě, která zcela běžně bere stopaře. Vydáme se také na putování kolem Skadarského jezera, největší vodní plochy na Bálkáně a navštívíme zříceniny hradů Rozafa, Kruje a v neposlední řadě i Skanderbegův hrad na mysu Kepi i Rodonit. Při hledání bektašijské svatyně nám bude dělat společnost Baba, vrchní představený řádku Bektaši. Kromě mysu Kepi i Rodonit se zastavíme i ve Velipoje.

Odkaz na stránky: https://www.fototoulky.net/nabidka-sluzeb/cestovatelske-prednasky/anotace-prednasek/albanie-divoka-a-pratelska-se-zastavkou-v-kosovu/


18:30 – Daniel Hagen - Holansko na lodi

Holandsko na lodi Dovolená na obytné motorové lodi v Holandsku. Z paluby lodi, kterou můžete řídit i bez kapitánských zkoušek, je Holandsko nejkrásnější, dostanete se i do míst, která jsou autem, na kole či pěšky nepřístupná. V přednášce vám ukážeme jaké to je stát se na týden kapitánem své vlastní lodi.


20:00 – Martin Pulpán - Irán

Írán je místem, které si ihned zamilujete! Vydejme se společně prozkoumat tuto nádhernou zemi s pošramocenou pověstí, která ovšem nabízí vše, po čem cestovatelé touží. Navštívíme hory, pouště, ostrovy v Perském zálivu a historická místa bývalé Perské říše. Nasajeme atmosféru tisícileté historie země, která bývá neprávem označována za nebezpečnou. Poznáme svatá města šíitského islámu, usedneme na šálek čaje s obyčejnými lidmi, kteří žijí životy jako my všichni, a poznáme krásu perských žen. Ztratíme se v pohořích Alborz a Zagros nebo objevíme křesťanské chrámy na hranici s Arménií.

Írán je zkrátka zemí, kterou si zamiluje!


Nahoru