Upravit stránku

Připravujeme pro Vás nový ročník festivalu!

Program festivalu v Pardubicích bude uveřejněn v průběhu května 2020.

 • Čtvrtek - 7.11.2019

  Velký sál:

  16:30 – Jiří Kalát – Irán

  Odkaz na web: http://jiri-kalat.cz/

  Prezident George W. Bush označil v roce 2002 tři země za „Osu zla“. Irák, Irán a Severní Korea se tak staly místy s hodně špatným jménem. Přesto jsou lidé, kteří do nich jezdí.Osa zla, Írán, Irák a Severní Korea. Dá se po těchto zemích vlastně cestovat? A jaké to je? Tři cestovatelé, tři příběhy.

  Pověst Iránu je nezasloužená, což si může zjistit každý, koho by tato oblast jen trochu zajímala. Stačí si přečíst pár knih, tedy těch odborných, nikoli romantických blábolů, a sledovat práci lidí, kteří Persii rozumí. Mě ale hodně zajímalo, jak se moje představa, jistě lehce romantizovaná, budu lišit od reality.
  Na blízkovýchodní poměry je pro turistu Irán super bezpečná země, to ale neznamená, že by se cestovatel nemohl dopustit chyb. Občas o této otázce přemýšlíme jednostranně, tedy ve smyslu „co by se mohlo stát mě“, už je málokdy se ptáme „jak mohu ublížit já jim“. Nevzdělaný návštěvník se může v zemi Ajatolláhů dopustit řady chyb.

  Cena 130 Kč.


  18:15 – Lenka Hrabalová – Irák

  Odkaz na web: https://www.lenkahrabalova.cz/

  Prezident George W. Bush označil v roce 2002 tři země za „Osu zla“. Irák, Irán a Severní Korea se tak staly místy s hodně špatným jménem. Přesto jsou lidé, kteří do nich jezdí.Osa zla, Írán, Irák a Severní Korea. Dá se po těchto zemích vlastně cestovat? A jaké to je? Tři cestovatelé, tři příběhy.

  Lenka by třeba Irák za „zemi zla“ tak úplně neoznačila – to, že je tam válka a celá řada obrovských problémů je do velké míry vina Západu, který tam už sto let (a více) aktivně strká prsty a vytváří nepřirozené prostředí plné nenávisti a nedůvěry. Irák sám o sobě je nádherná, bohatá země plná nesmírně přátelských lidí. Zároveň musí, ale bohužel přiznat, že jí tam lákají právě ty problémy. Věnuje se kulturní bezpečnosti, takže jí hodně zajímají tamní menšiny a jejich nelehká situace, která se v posledních letech opravdu vyhrotila. A pak samozřejmě ničení kulturních památek, které kolikrát na místě obrečela.

  Cena 130 Kč.


  20:00 – Vladimír Váchal – Severní Korea

  Odkaz na web: http://vachalvladimir.cz/

  Prezident George W. Bush označil v roce 2002 tři země za „Osu zla“. Irák, Irán a Severní Korea se tak staly místy s hodně špatným jménem. Přesto jsou lidé, kteří do nich jezdí.Osa zla, Írán, Irák a Severní Korea. Dá se po těchto zemích vlastně cestovat? A jaké to je? Tři cestovatelé, tři příběhy.

  Co říká Vláďa o KLDR: ,, Co se KLDR týká, je třeba tam jet bez představ a předsudků, což se vlastně nedá. Vlastně netuším jak odpovědět, je to nejkomplikovanější destinace, kterou může člověk navštívit.  Netuším co z toho co jsem viděl, byla pravda či skutečnost. Důvod mé cesty do KLDR, je jednoznačný. Jel jsem, protože to bylo možné. ´´ Přednáška o velmi nevšední zemi s velmi nevšedním povidáním. Tam nemůžete chybět.

  Cena 130 Kč.


  Malý sál:

  17:00 - Ladislav Kalous -  Jižní Amerikou z Bogoty do Ria de Janeira

  Odkaz na web: www.spolusvetem.cz

  Vydejte se na dobrodružnou cestu přes šest zemí Jižní Ameriky. Jak se plní sny pouze s malým baťůžkem se dozvíte na přednášce Ladislava Kalouse

  Cena 80 Kč.


  19:00 – Carol a Deny –  Východní pobřeží USA - autobusem z Kanady na Floridu

  Odkaz na web: https://www.instagram.com/travelwithus123/

  Dozvíte se zajímavosti o cestování po východním pobřeží USA. Místa, o kterých většina z nás přemýšlí, že by se tam chtěli podívat.Projedme Kanadu, New York, Massachusetts, New Jersey, Maryland, Washington D.C., Severní Karolínu, Jižní Karolínu, Georgii, Floridu. Holky cestují na východním pobřeží přibližně 2 měsíce.Z velké části americkými autobusy Greyhound, Megabus, Jak stopovat v USA,, jezdit autobusy, vše se dovíte. 
  Uvidíme s nimi Niagárské vodopády, Universal studios, největší aquarium Kanady a USA, největší mrakodrap na západní polokouli, zúčastnime se natáčení dvou amerických talk show a mnoho dalšího. Zasmějete se nad útrapami, které je na cestě potkaly a zjistíte, co se v takovýchto chvílích dá dělat. 

  Cena 80 Kč.

 • Pátek - 8.11.2019

  Velký sál:

  16:30 – Vladimír Hauk - Táta kolem světa – S nevěstou přes jihovýchodní Asii

  Odkaz na web: http://vladimirhauk.cz/

  Vladimír Hauk se vydal na svoji třetí etapu cesty kolem světa. Tentokrát nejel sám. Se svojí partnerkou projeli Vietnam, Laos, Thajsko a Malajsii. Poznali kouzlo vánoční Hanoje, skalnaté i rajské pláže, o chloupek unikli tajfunu. V Laosu ochutnali nejlepší kávu na světě, v Bangkoku prožili divokou silvestrovskou noc. Zažili nezapomenutelná setkání. Jaké je cestování se ženou, které oznámíte, že se jede jen s malým baťůžkem?

  Cena 130 Kč


  18:15 – Tomáš Šebek – Lékař bez hranic

  Odkaz na web: https://www.facebook.com/miseafghanistan/

  Komu patří Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF)? Pacientům! Podlehl jsem veskrze geniálnímu kouzlu myšlenky tzv. bez hranic pomáhat tam, kde lidem chybí základní přístup k lékařské péči, a navrch o tom podat svědectví. V dobré víře se tak už devátým rokem snažím přiblížit práci Lékařů bez hranic široké i odborné veřejnosti. Byl bych však nerad, kdyby docházelo k jakýmkoli mylným interpretacím. Diskuse, sdílení, upřednostnění myšlenky před osobní ambicí ‒ to jsou Lékaři bez hranic, které si přeji a nadále podporuji. A pokud mě bude potřeba, rád se zúčastním ještě dalších misí. Slíbené projekty jako čtvrtou knihu, přednášky nebo domluvené mediální výstupy dokončím. Nikdy neodcházím od rozdělané práce. Ono od operačního stolu se to ani moc nehodí, že? Ale popis toho, co Lékaři bez hranic dělají odteď nechávám třeba na Hamzovi, kterému jsme v Al-Káida General Hospital v Jemenu po více než měsíci zavřeli břicho společným úsilím mnoha lékařů, sester a fyzioterapeutů. Jeho fotky mi teď po několika týdnech, co jsem dávno doma, poslal s díky překladatel Haitham. Hamza vypadá skvěle. Pořád je ještě trochu pohublý, ale už je taky dávno doma. Občas se v nemocnici zastaví, aby pozdravil. Vstal ze smrtelného lože a já věřím, že třeba právě on bude napořád přirozeným a autentickým mluvčím Lékařů bez hranic ‒ uzdravený pacient. To je zároveň hlavní a jediný důvod, proč rád dělám svou práci a budu v ní jako lékař pokračovat.

  Cena 130 Kč


  20:00 Lenka Klicperová a Markéta Kutilová – Ve válce

  Odkaz na Lenku: https://lenkaklicperova.cz/

  Odkaz na Markétu: https://www.facebook.com/marketa.kutilova.5

  Novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová tvoří už 10 let sehraný novinářský i kamarádský tandem. V roce 2008 je svedl dohromady společný zájem o osudy znásilněných žen v demokratické republice Kongo a tamní válka o nerostné suroviny. Od té doby společně podnikly mnoho zajímavých cest, napsaly stovky článků, natočily desítky televizních reportáží a vydaly dvě knihy (Islámskému státu na dostřel I. a II.). 
  Během sedmi cest do Sýrie a mnoha dalších do Iráku posbíraly stovky příběhů obyčejných i neobyčejných lidí. Někteří zažívají válku už dlouhé roky na vlastní kůži, jiným převrátila život naruby teprve nedávno. Proto jejich třetí kniha nese jednoduchý název Ve válce. Lenka s Markétou v ní však přinášejí něco víc, než jen osudy obětí. Posluchači uslyší také příběhy lidí, kteří nasazují své životy v boji, i doznání těch, kteří za válečným zlem přímo stojí. Tedy bojovníků islámského státu či jejich manželek, které teroristický stát podporovaly a rodily mu nové bojovníky…
  “Když stojíte tváří v tvář bojovníkovi Islámského státu, nemůžete se zbavit odporu a despektu, pak sedíte s jeho manželkou a dětmi, kteří ho bezmezně milují. O týden později jste v bojové akci se ženami, které v boji proti teroristům umírají. Pak trávíte dva dny s chlapečkem bez nohy, s klukem bez ruky...To vše si neseme uvnitř sebe. Kniha je způsobem, jak o válečném zlu mluvit, ale také je pro nás určitou formou terapie,” říká Markéta Kutilová.

  Cena 130 Kč


  Malý sál:

  17:00 – Dominik Barták – Ukrajina

  Tiskový mluvčí Pardubického kraje, milovník balkánských států a Ukrajiny, a to především té Podkarpatské, o které Ferdinand Peroutka napsal: Byla to nejchudší, nejutištěnější, nejzaostalejší a alkoholismem nejvíce prolezlá země celého Rakouska-Uherska. Povídání o tom, co všechno potřebujete vědět, když se do téhle oblasti chcete na vlastní pěst podívat. Místa, která rozhodně stojí za to, kontrast chudoby a neomezeného bohatství, příroda a především nekonečná pohostinnost.

  Cena 80 Kč.


  20:00 – Tomáš Vejmola – Tomík na cestách

  Odkaz na web: https://www.tomiknacestach.cz/

  Tomáš Vejmola alias Tomík na cestách se vydal na další neskutečnou cestu. Tentokrát vyrazil s TUKTUKEM Z THAJSKA PŘES PŮL SVĚTA AŽ NA MORAVU! 

  Tuktuk je thajská tříkolka, kterou si Tomík pořídil v Thajsku a bez jakýchkoli zkušenosti se úplně sám vydal s tímto 35 let starým vozem na roční cestu přes půl světa. Projel tak 13000 km přes Thajsko, Myanmar, Indii, Nepál, Írán, Turecko, Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a Slovensko, až jej přesně do roka a do dne dotlačil na Moravu. 

  O tom, že to jde, když se chce, jak zvládnou těžké situace, nebo jaký to je být sám jeden rok na dobrodružné cestě a mnoho barvitých historek plných neskutečných situacích, nabídek k sňatku, útěků před slonem, příšerných indů ale i nádherného Íránu vám Tomík s humorem a jistou nadsázkou mile rád poví za doprovodu fotografií, hudby a videí promítaných na plátně. 

  Cena 150 Kč.

 • Sobota - 9.11.2019

  Velký sál:

  09:30 – Steve Lichtag - Dobrodružství z oceánů

  "Je lepší být vzrušený radostí z toho, že žraloka vidíte, než z toho, že zemřete."
  Steve Lichtag, cestovatel, režisér, producent, spisovatel, potápěč a dobrodruh, přiznává, že má potlačený pud sebezáchovy. Potápí se bez ochranné klece mezi pětimetrové bílé žraloky a filmuje je z takové blízkosti, že se jich může dotknout. Největší radost má, když se mu žralok zakousne do kamery, aby zjistil, zda to není k jídlu. To je pak záběr! Mnohokrát se žraloků dotkl a tvrdí, že mají kůži jako jemný smirkový papír. Spoustu jich držel v náručí a měl je dokonce otočené na záda, aby si je podrbal na břiše. Tvrdí, že je mezi nimi šťastný, že mu dodávají pozitivní energii a on ji zase dodává jim. Když ale točí, zajímá ho pouze dokonalý záběr. 

  Cena 100 Kč


  11:15 – Matouš Vinš - Keňa: Dobrodružství mezi zebrami, čajovníky a ledovci

  Odkaz na web: http://www.matous-vins.cz/

  Matouš je cestovatel, publicista a autor Travel Bible. Tentokrát vyrazil za pořádným dobrodružstvím, objevovat Afriku na motorce. Do národních parků mezi zebry a hrochy, ke skvělým lidem i za výběrovým čajem a kávou. A aby dobrodružství nebylo málo, vyšlápl si na druhou nejvyšší horu Afriky Mt. Kenya. Čekají vás dech beroucí fotky i parádní videa.

  Cena 140 Kč


  13:00 – Zdeněk Pohlreich – Zeptej se na vše o cestování a zajímavých jídlech po světě

  Odkaz na web: https://www.zdenekpohlreich.cz/

  Povídání známého kuchaře a majitele restaurací o cestování po světě a jídlech s tím spojených.  Povídání bude formou Vašich dotazů. Tak se zeptejte na vše, co Vás zajímá.

  Cena 195 Kč


  14:45 – Martin Úbl – Bolivie

  Odkaz na web: https://www.facebook.com/martin.ubl.9

  Bolívie je zatím skrytý cestovatelský ráj. Největší solná poušť, největší jezero na světě, nejkrásnější šestitisícovky a neznámé treky vinoucí se mezi nimi. A jedinečná možnost vylézt na některou z nich. Aneb: Jednou si nahoře, většinou dole!

  Cena 140 Kč


  16:30 – Pavel Svoboda – Gruzie a Armenie

  Odkaz na web: http://www.photo-svoboda.cz/

  Svérázné země pod Kavkazem otevírají svoji náruč turistům. Vítejte v kraji divokých tradic a dobrosrdečných obyvatel. Vydáme se k zaledněným horám mystické Svanetie se středověkou atmosférou kamenných vesnic. Obětuje se ovce, koza i býk, víno i pálenka čača teče proudem, vítejte na křesťanském svátku Kvirikoba. Stopem i pěšky vstříc přátelské družbě a dech beroucím arménským klášterům. Vodka, šašliky i málo známé termální prameny. Cesta na Kavkaz plná přátelství, neočekávaných chvil a postsovětské nostalgie.

  Cena 160 Kč


  18:15 Marek Holeček – Maara Tour 2019 

  Odkaz na web: http://www.marekholecek.cz/

  Jednoduše byl to kalup! Křižoval jsem vzduchem mezi kontinenty a horstvy této malebné planety, jak stěhovavý dravec bez hnízda. Přitom můj deník se rychle zaplňoval řádky, zachycující pestrost dnů. Právě a o tom, je má přednáška, která zaznamená nikoliv kalendářní rok, ale dvanáct měsíců úpisu s ďáblem. Jsou v nich obsaženy čtyři horolezecké expedice. Jak na Antarktidu, tak do Karakoramu, nebo centrálního i západního Himálaje. Je v nich obsaženo balancování na ostré hraně, mezi životem a krůčkem k věčnosti, ale i běžný rodinný život, mediální prostituce, či šedá všednost. To vše tam je.

  Součástí mé přednášky, bude i ukázka z filmových dokumentu, jak z Antarktidy, tak Pakistanu. První zmíněný začíná v Jižní Americe, kde malá jachta zmítající se v bouřlivých vodách Drakeova průlivu, mě a mé parťáky převezla, až k antarktickým břehům. Tam se nám povedl parádní prvovýstup v království ledu, stínů a pohádek, na do té doby bezejmenný kopec. 

  Cena  160 Kč


  20:00 Monika Benešová – Pacifická hřebenovka

  Odkaz na web: https://www.facebook.com/monika.benesova.12

  Na Pacifickou hřebenovku se ročně vydá 3000 lidí, ale dokončí ji jen 180 z nich. Monika patří mezi ně. To byla ještě nedávno pacientkou s vážnými zdravotními potížemi a psychickými problémy. Rok měla střevní potíže, bála se chodit mezi lidi, zhubla 10 kg. Pak se rozhodla zkusit dávný sen, projít Pacific Crest Trail. Jednu z nejtěžších pěších tras na světě, dlouhou 4 300 km. Cesta vede v divočině mimo civilizaci. Šla 5 měsíců s alergiemi na lepek, mléko a sóju. Postavila se nemoci, poušti, omrzlinám, medvědům i pumám, které potkávala, když putovala sama divočinou. Příroda ji tvrdě zkoušela. Naučila ji ale nevzdávat se. Prožila pár těžkých týdnů, úspěšně došla do cíle.

  Cena  160 Kč


  Malý sál:

  09:30 Pavel Chlum – Banát

  Odkaz na web: http://tripel.wz.cz/index.html

  Hodinu a půl dlouhá přednáška nese název „Banát – české vesnice na březích Dunaje“. Cestovatel Pavel Chlum Vás provede po oblasti na břehu řeky Dunaj Rumunsku a Srbsku, kde čeští kolonisté stavěli na začátku 19. století své domy a dosud se zde zachovalo několik čistě českých vesnic. Nejprve však vystoupáme po celodenní dřině na jeden z nejvyšších vrcholů Jižních Karpat – Retezat. Vzhledem k blížící se noci jsme nuceni přespat v horském sedle v nadmořské výšce 2000 metrů a ráno jen tak tak unikneme hlídačům horské stráže. Ve druhé části přednášky navštívíme celkem čtyři české vesnice – Šumice, Rovensko, Gerník a Svatou Helenu, kde si popovídáme s místními lidmi a přesuneme se o několik let zpět v čase. Ve třetí části se přesuneme do Srbska. Po prozkoumání městečka Bela Crkva s velkou spoustou Čechů a českých stop, navštívíme i vesničku Češko Selo, kde navštívíme místní muzeum a prohodíme pár slov s rodákem panem Karlem. Následně se přesuneme k Dunaji, kde jsme poprvé nuceni kempovat pod hrozbou pokuty. Zbytek času trávíme poznáváním hradů podél Dunaje, a také úžasné přírodní scenérie národního parku Djerdap a přehrady Železná vrata.

  Cena 80 Kč


  11:15 Jana Troupová – Island

  Odkaz na web: https://www.facebook.com/jana.troupova

  Stovky vodopádů a gejzírů, desítky lávových polí a tunelů, sopek, ledovců, jezer, fumarol a horkých jezírek. Osamocená městečka a zapadlé vesničky. Velryby, papuchalci, smradlavý žralok a otužilí Islanďané. Dvacet čtyři dní, jeden stan, 1684 km (celá Route 1 s mnoha odbočkami), tři péřové spacáky a jedno dvouapůlleté dítě. Přijďte se podívat, co vše se dá na ostrově ledu a ohně vidět a zažít.

  Dozvíte se mimo jiné: 

  Jak nejlépe brodit? Co dělají Islanďané o víkendech v kempu? Jak se zde suší prádlo? Kdo vlastně jí proslulého shnilého žraloka? Jak se prochází vodopád? Může dudlík do kilometrového lávového tunelu? Jak zvládat útoky chaluh? Pluli jsme za velrybou nebo ona za námi? Jak zvládají Islanďané dlouhé letní dny a nekonečné zimní noci? Jaký dopravní prostředek je zde nejpraktičtější? Dá se na Islandu platit penězi?

  Cena 80 Kč


  13:00 Marek Žíla – Kolumbie - nejrozmanitější země světa 

  Odkaz na web:  https://www.checolombia.com

  Jak vypadá země s největší biodiverzitou na metr čtvereční, zahrnující atypické ekosystémy, jako tropické ledovce, či párama? Jak vypadá nemocnice v Amazónii a proč jsem do ní musel jet v noci 3 hodiny pro adrenalinovou injekci? Jak vypadá Kolumbie nyní po 50ti leté občanské válce? Proč je nyní produkce kokainu nyní třikrát vyšší než za dob Pablo Escobara? Proč se Lonely Planet rozhodl vyhlásit Kolumbii jako druhou nejlepší zemi na světě, k navštívení?

  Cena 80 Kč


  14:45 Karel Štěpánek – Cestování jako životní styl aneb pětiletá cesta za štěstím

  Odkaz na web: https://www.instagram.com/travel4ever.cz/?fbclid=IwAR0CjMqnY232-wXqn6B2MDxtpbdiZFnKbsjvcIrsoMTqNqCEiwtWBoqGBkI

  Přesně před pěti lety ukončil Karel práci v „kanclu“ a vyrazil na cestu kolem světa. Od té doby se stále neusadil, projel více než 30 zemí a na svých cestách měl nejrůznější mnohdy i bizarní práce. Živil se strašením lidí, zahrál si v bollywoodském filmu a okusil i život digitálního nomáda. Poznal tajemství amazonských šamanů, dokázal vystoupit z těla, našel čiré štěstí v indických meditacích, oženil se s Argentinkou v Jižní Americe a cestování se pro něj stalo životním stylem. Jeho nová cestovatelská show, mapující celý tento příběh, bude jako vždy velmi humorná! Zároveň ti však předá mnoho zajímavých cestovatelských tipů a rad do života, které během let ve světě posbíral.

  Cena 80 Kč


  16:30 Jirka Dolejš – Nový Zéland

  Odkaz na web: https://www.facebook.com/kojott

  Jirkovo povídání o Novém Zélandu. O tom, jaké je to projet ho celý za půl roku s přítelkyní a spát v autě. Krásné fotky, videa z fantastické přírody Vás přenese do kraje nám velmi vzdáleného, ale nádherného.

  Cena 80 Kč


  18:15 Vladimír Lemberk – Altaj – nejkrásnější hory Sibiře

  Odkaz na web: www.stopy.cz

  Vyprávění o jednom přátelství, které překoná všechny překážky, o cestě tajgou, po ledovci, močálem, přes horská sedla až na mongolské pláně. Divoká příroda plná květů, jurty svérázného národa Altajců, pasoucí se velbloudi i jakové, ale také nečekaný boj o život.

  Taková cesta, zopakovaná po čtvrtstoletí, nutně vyvolává řadu srovnání, ale také emocí… Jak se žilo v tehdejším Sovětském Svazu a nyní?

  Cena 80 Kč


  20:15 Jan Macháček – Indie - země, kde i minuta na ulici je zážitkem na celý život

  Odkaz na web: https://www.facebook.com/jan.machacek1

  Odkaz na cestovatelskou mapu: https://www.cestolet.cz/cestovatel/janmachacek/

  Do Indie jsem nikde nechtěl jet. Jak je možné, že jsem tam nakonec skončil? Prošvihnul jsem levné letenky na jednom webu a řekl jsem si, že příští akci prostě beru. A co čert nechtěl, ta další byla do Indie. Nebylo, co řešit. Koupil jsem letenky a to mi změnilo život. Indii jsme úplně propadl.

  Navštívil jsem ji zatím dvakrát. Poprvé s báglem na zádech a podruhé autem, které jsem si tam koupil společně s klukama ze Slovenska, kterým nebylo vůbec rozumět. Objeli jsme půlku země.

  A co na přednášce uvidíte? V zásadě nic moc praktického a informativního. Ale na druhou vám dám tip, co byste měli mít na nohách v klášteře, kde běhá přes několik tisíc myší. Nebo mrkneme na sever na slavnostní uzavírání hranice, které je absurdnější než všechny skeče Monty Pythonů dohromady. Vyjedeme rozpadlou indickou Ladou do 5500 metrů nad mořem. Zastavíme se ve Varanasí a dáme si tam super silný hašišový jogurt a hlavně nezapomeneme ani na indické McDonaldy. Protože právě tam poznáte, o čem to všechno celé je. 

  Bude to pestré a chaotické. Prostě takové indické. 

  Cena 80 Kč

 • Neděle - 10.11.2019

  Velký sál:

  09:30 Jan Macháček - Jak levně a efektivně cestovat

  Odkaz na web: https://www.cestolet.cz/cestovatel/janmachacek/

  Cestování nemusí být drahé. Sám jsem toho příkladem. Cestuji několikrát do roka a stále jsem nepřišel na buben. Stačí znát pár fíglů. Mrknem na tipy, jak sehnat levné letenky a jak bydlet zadarmo. Zmíním se o aplikacích do mobilu, které vám ušetří nejednu korunu a spoustu dalších užitečných tipů mezi které patří třeba zjištění, že občas je prostě lepší si trochu připlatit a nebrat tu nejlevnější možnost. Pro nedočkavce 👉 kuk na https://www.cestolet.cz/cestovatel/janmachacek/ nebo na témata přednášky :-)

  Cena 130 Kč


  11:15 Jindra Böhm – Norsko nad vodou a pod vodou

  Po stopách největší námořní operace 2. světové války Operace Weserübung (česky: Cvičení na Vezeře) je kódové jméno pro přepadení Dánska a Norska hitlerovským Německem za II. světové války. Hitler se k tomuto kroku odhodlal poté, co Spojené království a Francie chtěly zablokovat dodávky švédské železné rudy do Německa. Jelikož železná ruda ze Švédska byla pro německý válečný průmysl naprosto nepostradatelná, nezbylo Německu než jednat. Jako nejlepší formu reakce pak zvolili Němci vlastní úder. Jedním z nejdůležitějších cílů bylo obsazení přístavu v Narviku, kde se švédská železná ruda překládala na nákladní lodě. Pod hladinou leží na dně fjordu na čtyřicet lodí. Napínavé vyprávění o bitvách, které spolu svedly německé, norské, anglické, francouzské a polské námořní síly, včetně dobových filmových záběrů i záběrů dnes na dně moře ležících vraků.Cena 130 Kč


  13:00 – Dan Přibáň – Trabanti – Velká cesta domů

  Odkaz na web: http://tamazpet.transtrabant.cz/

  Dan a jeho divoké vyprávění o tom, jak jsme dojeli z Indie přes Banskou Bystrici do Prahy a mimochodem při tom objeli svět! Prach, bahno, olej, krev, kalašnikovy, plameny autogenů a hlavně to nebrat celé moc vážně! Sáhli jsme si na dno, vyřešili neřešitelné problémy, ale lezlo nám to na nervy mnohem méně, než jsme čekali. Vždycky je to sranda, když to přežijete! A tahle cesta je jednou velkou přehlídkou hodně černého a někdy až nepříjemně vtipného humoru. Humoru, který nevymyslíte, to se vám musí stát!

  Pojďte si poslechnout, jak jsme vyrazili z jihu Indie až na její sever mezi pohřební hranice magického Váránasí, do Nepálu a podhůří Himaláje, pro výškový rekord dvoutaktního auta. A pak čím níž, tím hůř, přes průsmyky plné sněhu, vody a kamenů do mystického malého Tibetu v Ladaku a na hranice Pákistánu – země se špatnou pověstí, která ukázala, že nic není tak zlé, jak to vypadá v televizi, zatímco Čína vypadala mnohem hůř, než vypadá televizi! Technokratická diktatura jak ze sci-fi. Svět budoucnosti, kde nechcete žít! A zase zpátky do minulosti mezi koně, hory a jurty Kyrgyzstánu, abychom konečně v uzbeckém Samarkandu dokončili cestu kolem světa! A odsud pak ve stopách naší první výpravy na dno pouště vyschlého Aralu až konečně domů!

  Dva trabanti, maluch a jawa, Češi. Slováci a možná přijde i jeden šílený Polák!
  Přijďte i vy, stojí to za to!

  Cena 190 Kč


  14:45 Lukáš Synek – Saudská Arábie

  Odkaz na web: http://www.lukassynek.cz/

  Tři roky v Saúdské Arábii – jaká je ve skutečnosti?
  Kdo z vás tam byl? Turistická víza neexistují. Přeneseme se za mediální obraz kontroverzního pouštního království a odhalíme jeho skutečné zajímavosti. Biolog a cestovatel Lukáš Synek strávil v Saúdské Arábii pár let, přičemž prozkoumal většinu země: dunové pouště, hory s cypřišovými lesy a opicemi, barevné sopky, skalní města, wádí s palmovými háji, starobylé pevnosti, monumentální nabatejské hrobky nebo korálové útesy. Užasnete nad nesčetnými petroglyfy pravěkých umělců. Nevěřili byste, jak zelené je Asirské pohoří na jihu země. V létě vedro, že ptáci padali mrtví ze stromů. Odměnou za stovky kilometrů a navigování off-road byly příjemné noci při ohni pod souhvězdím Orionu, kdy ráno budilo vrkání hrdliček a frkání velbloudů. Probereme pověstnou pohostinnost Arabů, jejich vztah ke gastarbajtrům i postoj k současným změnám. A jak zvládla život v Arábii manželka Alena a dva chlapečkové? 

  Cena 130 Kč


  16:30 – Lada svetom – Afrika

  Odkaz na web: https://ladasvetom.dennikn.sk/

  Po minulé roční expedici KAZpik 2014 stačilo 5 měsíců bez posezení v rozpáleném žigulu a věděli jsme, že někam musíme jet. No a uprostřed zimy byla v telce zrovna Rally Dakar, proto jsme vymysleli jasný plán – pojedeme z Paříže do Dakaru Ale potom se nám už nezdál tak jasný, protože to byla příliš krátná a nenáročná trasa. Tak jsme přidali Guineu, Sierra Leone, Libérii a Pobřeží Slonoviny. No a skoro nám to i vyšlo. Plánování výletu proběhlo jako obvykle, hlavně to zbytečně nepřehánět. Nejdříve jsme si všichni nahlásili dovolené na červenec, abychom obratem zjistili, že v červenci je například v takové Guinei celkem solidní období dešťů a polovina cest, které máme v plánu, se mění na nesjízdné bláto. Na změny už bylo pozdě, tak jsme do kufru přibalili sněhové řetězy a lopatu. Také se ukázalo, že za plánovaných 30 dnech to těžko stihneme přejet jedním směrem, a proto uvažovat o návratu po vlastní ose nemá smysl. Přeprava kontejnerem stojí 3 tisícovky, což jest přibližně desetinásobek ceny normálního žigula. Tak jsme se po všech zváženích pro a proti rozhodli zakoupit Vasilova dvojníka, který ho na cestě nahradí a necháme ho pak někde v Africe. Nazvali jsme ho originálně – Vasil 2. Po dobu 30 dní jsme nakonec projeli více jak 10 000 kilometrů přes Maroko, Západní Saharu, Mauretánii, Senegal, Guineu a Libérii. …..

  Cena 130 Kč


  18:00 Ladislav Zibura – Prázdniny v Evropě

  Odkaz na web: www.princladik.cz

  Mladý spisovatel a blonďatý rošťák Ladislav Zibura se vrací na pódia s novým stand-upem. Tentokrát se vydal do oblasti, která je dostupná a krásná, přesto o ní většina cestovatelů nemluví. Vydal se prostopovat Evropu. Přijďte se zasmát u jeho vyprávění o 14 000 kilometrů dlouhé cestě na sedadle spolujezdce. Ladislav vás ve společnosti svérázných řidičů provede čtrnácti zeměmi – z horkého předměstí Athén přes malebné albánské vesnice až za polární kruh. Odhalí vám přitom místa, na která jste se vždycky chtěli podívat, jen jste o nich dosud neslyšeli. A taky vám se svým nakažlivým optimismem dokáže, že jste se narodili na tom nejrozmanitějším kontinentu světa.

  Cena 170 Kč


  20:15 Petr Jan Juračka – Indonésie jako žádná jiná

  Odkaz na web: http://petr.juracka.eu/

  Sbalit si ranec a vyrazit na neobydlené ostrovy ležící v Celebeském moři zní možná jako skvělý nápad, přestože to lecjaký smrtelník udělat nemůže, neboť jej do tohoto zapovězeného území nikdo nepustí. Já měl to veliké štěstí, že mezi mé kamarády mohu zahrnout Hanku Svobodovou, která na těch tropických ostrůvcích tráví mnoho času bojem proti pytlákům i lidské lhostejnosti, a mohl jsem tak tato přísně střežená místa na vlastní oči vidět. A fotit. A točit.

  Cesta do Indonésie však byla úplně jiná, než všechny moje předešlé výpady mimo standardní pohodlí evropského kontinentu. Viděl jsem na vlastní oči rozsáhlé plantáže palmy olejné, stovky tun naplaveného plastového odpadu uprostřed panenské přírody, mořské cikány, ale taky vajíčka kladoucí dospělou karetu, stovky malých líhnoucích se želv, fenomenální medúzy a málem mě spolkl žralok velrybí. Tomu všemu mi byla svědkem nejen moje žena, ale také naše malé dcery, které odvážně čelily příkoří cest, rýže, štípanců od komárů a mrtvého vorvaně, který je několik dní děsil před naším příbytkem. 

  Tahle přednáška bude zkrátka úplně jiným příběhem, než jaký jsem doposud vyprávěl.

  Cena 140 Kč

  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8

  Malý sál:

  09:30 Jarda Bouzek – Za Mayskými památkami a tequillou do Mexika

  Odkaz na web: http://www.theworldinpictures.cz/cs/profil/

  Přednáška o Mexiku nás zavede do Mexiko City a poté procestujeme celý Yucatanský poloostrov. Památky, které dnes můžete na území Mexika navštívit jsou fantastickým důkazem vyspělosti civilizací, které zde žily před dávnými časy. Navštívíme nejvýznamnější Mayské památky jako jsou Chichen Itzá a Teotihuacán, vykoupeme se v překrásných vodopádech Agua Azul a budeme se také potápět na ostrově Cozumel. Mexičané žijí jiným způsobem než my ve střední Evropě a neopakovatelná atmosféra v jejich městech a vesnicích vám jistě učaruje stejně tak, jako učarovala mě.

  Cena 80 Kč


  11:15 Lukáš Zeman – Kalimantan - po stopách orangutanů a lovců lebek

  Odkaz na web: http://www.lukas-zeman.cz/

  "Fotografování se věnuji už od dětství, intenzivně potom s nástupem digitální fotografie. V poslední době se mi prolíná profesní fotografování pro zákazníky s fotografování přírody ve volném čase. V roce 2018 jsem uspěl se svojí fotografií z Kalimantanu (Bornea) s umírajícím mládětem orangutana v náručí své matky v prestižní soutěži Czech Press Photo, a to jak v kategorii Příroda, věda a životní prostředí, tak i v hlavní soutěži." 

  Cena 80 Kč


  13:00 Jarda Bouzek - S foťákem kolem světa

  Odkaz na web: http://www.theworldinpictures.cz/cs/profil/

  Mám za sebou už hezkou řádku cest a fotografování je jednou z forem jak si cestování užívám. Svět kolem nás se neustále mění a fotka je jednou z možností jak si zachovat vzpomínky na zážitky a zkušenosti, které jsem na svých cestách udělal. Přijďte se podívat na cestu kolem světa za jednu a půl hodiny, ve které navštívíme mnoho míst naší krásné planety. Vybral jsem ty nejlepší fotky a pokusím se k nim přidat i příběhy, které mne při jejich fotografování provázely.

  Cena 80 Kč


  14:45 – Štěpán Pastula – Severní Indie a oblast Malého Tibetu

  Odkaz na web: https://www.stepas.cz/

  Lákají vás vysoké hory, oblasti buddhistických kultur, místa provoněná obětními tyčinkami a věčným zvukem třepotajících se modlitebních vlaječek? Vidíte v těchto místech čistotu, krásu a nalézáte u místních lidí pokoru a čistý úsměv. Pokud ano, bude se vám líbit mé povídání o této oblasti, pokud ne, přijďte a přesvědčím vás o opaku. Do oblasti Ladaku, Malého Tibetu jezdím od roku 2010 a od té doby jsem ve zdejším kraji strávil dohromady více jak dva a půl roku života. Poslechněte si vyprávění mých zkušeností a zážitků z období, působení jako dobrovolný učitel, pobytů zimních I letních. Uvidíte fotografie ze života obyčejných lidí žijících v neobyčejných podmínkách na střeše světa"  

  Co takový pobyt naučí, dá, či vezme? Projdeme se zde za horkých letních dní, při podzimních bouřích a navštívíme I Zanskar v zimě, v mrazech pro našinec nepředstavitelný.  Jedno místo a nespočet tváří. Nahlédneme jak na vlídnou, tak na tu drsnější, která nás navrátí k základním hodnotám a vděčnosti za věci běžné. Pojďte se podívat za hranice všedních dnů, do míst, kde mráz a led je vaším stálým společníkem. Ač neustále v chladu, zdejší kultura vás zajisté zahřeje. 
   

  Cena 80 Kč

  1
  2

  16:30 Beer with travel

  Odkaz na web: www.beerwithtravel.com

  Beer with Travel, to je Honza a Vláďa, dva kamarádi od dětství, kteří milují vlaky, cestování a pivo. Projeli přes padesát zemí světa a o zážitcích z cest píšou blog a dělají cestovatelský stand-up.

  Cestování a především sami sebe neberou tihle dva kluci v kšiltovkách zrovna dvakrát vážně. Ostatně to také všechno začalo kdysi dávno u piva. Tehdy padlo rozhodnutí, že nemá smysl jen sedět v hospodě a snít o dálných krajích. Lepší je zvednout zadek a vyrazit na pivo do světa. A jak si řekli, tak se i stalo. Vyrazili vlakem na pivo za polární kruh, projeli stopem Náhorní Karabach a Arménii, navštívili Černobyl, Aralské jezero i Velkou čínskou zeď a zdolali i nejdelší vlakovou trať světa – Transsibiřskou magistrálu. A v hlavách už se rýsují plány na další dobrodružství. 

  Cena 80 Kč


  18:00 Škoda 100 na cestách - Dokola kilem! – Cesta na východ

  Odkaz na web: https://www.skoda100nacestach.cz/

  Na začátku byl nápad, koupit staré auto a cestovat po vlastní ose po světě. Jako první etapu jsme zvolili střední Asii, protože je dosažitelná po silnici. Sehnali jsme Škodu 100 rok výroby 1969 pojmenovanou Barča. Náš cestovatelský projekt jsme nazvali Škoda 100 na cestách. Na cestu jsme vyrazili bez GPS pouze s mapou a kompasem.

  Skoro každý se nám smál, že to nejde, že nejsme automechanici a pokud se nám to podaří zprovoznit, tak to nedojede ani do Prahy. A pokud už dojedeme do Asie tak nás tam určitě zabijí nebo alespoň okradou. Tito pochybovači byli hlavní hnací silou, během naší dvouleté přípravy na cestu. Vše na cestu jsme si připravovali sami a celkem nám to zabralo cca 2000 hodin práce. Během renovace se z nás stali specialisté na renovaci Škodovek. A podařilo se nám projet celkem 15 zemí 16475 Km. Na vlastní oči jsme poznali život v Íránu, Turkmenistánu, Uzbekistánu, Kazachstánu a v dalších zemích. Celá cesta se dala realizovat pomocí partnerů a díky crowdfundingu.

  Během přednášky se v úvodu dozvíte, jak se dá doma na koleni a bez garáže vyrobit prakticky od nuly expediční speciál a jak se připravuje velká cesta. V dalších částech přednášky se seznámíte s cestou samotnou. Klademe důraz hlavně na nevšední zážitky, kterých jsme během cesty měli nepočítaně.

  Cena 80 Kč


  20:00 Lucka Dobřenská a Štěpán Pastula - Objevuj, poznávej, zažívej - rovníkový Ekvádor

  Ekvádor získal svůj název od španělského slova 'Ecuador', rovník, ale vhodnějším názvem by bylo 'Diverzidad', tedy rozmanitost. Tahle na latinskoamerické poměry spíše malá země totiž umí ukázat mnoho tváří, až cestovatel neví, kterou si prohlédnout dřív. Máte rádi kulturu a architekturu? Zamiřte do hlavního města Quita. Láká vás amazonská džungle? Na východě Ekvádoru si přijdete na své. Jste fanoušci sněhu a ledovců? I kousek od rovníku využijete cepín a mačky a budete si zvykat na chlad a řídký vzduch. Chcete vidět sopku v akci z bezpečné vzdálenosti? Nacházíte se v Pacifickém ohnivém kruhu a Ekvádor nabízí několik sopek aktivních, ještě více však těch spících. Chtěli byste si raději odpočinout na pláži? Ekvádorské jsou vyhlášené a od severu k jihu země si můžete vybrat tu svou.Přijďte se podívat, jak vypadá Střed světa, a zjistit i to, proč Ekvádořané nemají rádi Inky, platí americkými dolary, před příchodem Evropanů nevařili čokoládu nebo v jakém jídle nesmí chybět popcorn. Varování pro náruživé cestovatele závěrem: Ekvádor vás nadchne a budete chtít jet také! 

  Cena 80 Kč

Připravujeme pro Vás nový ročník festivalu!

Program festivalu v Pardubicích bude uveřejněn v průběhu května 2020.

Nahoru