Upravit stránku

Cestovatelský festival Pardubice posunut.

Nový termín je 13.11.2021 - 21.11.2021. Více informací ZDEVelký sál:

09:30 – Vladimír Lemberk – Thajsko – těžká závislost

Odkaz na web: stopy.cz

Audiovizuální průvodce nejturističtější zemí Asie. Jak objevit dosud neobjevené? Jak si užít i ta nejprofláklejší místa? Čemu se vyhnout a co nevynechat? Thajsko je pro všechny věkové kategorie návštěvníků, zkušené i začátečníky, skupiny i samotáře, plážové povaleče i pralesní dobrodruhy.

Pojďte nasát atmosféru asijských tržnic, pláží, deštných pralesů, budhistických chrámů i domorodých vesnic v horách. Pocestujeme ze severu na jih, od barmských hranic s vesničkami horských kmenů (některé i v 21. století bez elektriky), přes celou řadu národních parků s atraktivní a unikátní flórou i faunou, přes hektický Bangkok až na jih, kde se nacházejí ta nejznámější (a poněkud přelidněná) letoviska Phuket, Krabi, Ko Samui atd. Existuje v Thajsku dosud neobjevený ostrovní ráj?

Přednáška obsahuje velké množství videí, záběrů z dronu i podvodní kamery a autentické zvukové nahrávky.

Cena 145 Kč


11:15 – Miroslav Bárta – Pohled do budoucna: minulost světa a my

Odkaz na web: https://www.miroslavbarta.cz/

Odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=x4olT6YBOcE

Žijeme v epoše, která nemá obdoby? Je náš svět tak unikátní, jak si myslíme? A budeme první civilizací, která poroste věčně? Nebo je vše prostě jinak a jsme jen dalším kamínkem do mozaiky příběhů člověka na tomto světě? Naše civilizace, úroveň technologií a znalostí obecně, vyspělost komunikací a lékařské péče i míra blahobytu mluví samy za sebe. Stejně tak ovšem můžeme pozorovat, že podobně jako v minulosti i dnes čelíme dobře známým výzvám, jakými jsou nárůst byrokracie, fungování či selhávání elit, role společenské smlouvy i lídrů, nadbytek nebo naopak chybějící zdroje energie, ekonomické krize nebo (ne)schopnost přizpůsobit se proměnám přírodního prostředí. Jak tedy dopadneme?

Cena 145 Kč


13:00 – Roman Zach – Hledání ztracených světů

Odkaz na web:https://www.ceskatelevize.cz/porady/12500835975-hledani-ztracenych-svetu/

Herec Roman Zach si v novém cestopisném dokumentu splní svůj klukovský sen a vyrazí za dobrodružstvím do exotické Indonésie. A vydá se po stopách dávno zapomenutých civilizací, prožije starověké rituály, objeví kouzla panenské přírody, zatančí si z démony nebo ochutná domorodou pálenku uprostřed pralesa. Vydejte se společně s ním na výpravu do světů, které dávno považujeme za tracené a zjistíte, že i v dnešním světě je pořád co objevovat. Vyprávět o Jávě, Východní Jávě, Bali, Komodu, Floresu, Sumbě a Aloru bude ještě s režisérem Jirkou Novákem. A povídání s nimi povede moderátorka Českého rozhlasu Lenka Váhalová.

Cena 145 Kč


14:45 – Petr Horký – Filmování v mizerných podmínkách

Odkaz na web: https://www.petrhorky.cz/

Když si člověk něco ukrutně přeje, život nám to splní. Ale splněný sen vždycky vypadá jinak než ta naše prapůvodní představa! Přednáška o cestě od prvních prázdnin až na egyptské vykopávky, před čelisti žraloků, k amazonským indiánům, na skály s Adamem Ondrou i na severní pól - vždycky s kamerou a vždycky jinak, než jsem čekal…

Petr Horký už 25 let cestuje s kamerou po celém světě. Tato přednáška nabízí pohled do filmařského zákulisí, je pozvánkou do filmového štábu, který si musí poradit ať se děje cokoli.

Cena 145 Kč


16:30 – Karel Loprais - Rallye Dakar 

Odkaz na web: https://www.loprais.cz/

Karel Loprais je dodnes jednou z největších osobností Rallye Dakar. Ze všech závodníků v historii má Monsieur Dakar na svém kontě druhou nejlepší bilanci pódiových umístění, před ním je již jen nedostižný Stéphane Peterhansel. Přijďte si poslechnout povídání Karla Lopraise o cestování a o Dakaru. .

Cena 170 Kč


18:15 – Marek Slobodik – Video, slideshow a povídání bánskobystrického cestovatele Marka Slobodníka z cesty napříč Afrikou na Jawách Pionýr

Odkaz na web:http://afrika.napionieri.sk/
Odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=qidxmvbQmPI

Začalo to nevinným výletem, kdy jsme po střední škole vyrazili poprvé na pionýrech okolo Slovenska. Každým rokem jsme chtěli vidět toho více, no a po devíti letech se nám podařilo přejet napříč celým kontinentem. Pojďte si poslechnout povídání o tom, jak jsme se prodírali zamrznutou Evropou do Afriky, kde nás čekalo 45 stupňové peklo v Sudánu a nekonečné přejezdy pouští, tlačení do obrovských hor v Etiopii či nekonečné pláže Mozambiku... Pět cestovatelů, 5 měsíců na cestách, 15 tisíc kilometrů na jedněch z nejhorších jednostopých motorových dopravných prostředků.

Cena 160 Kč


20:00 – Slávek Král – Stopařův průvodce zeměkoulí / Travel stand-up / Křest knihy


20:15 – Slávek Král – Stopařův průvodce zeměkoulí / Travel stand-up

Odkaz na instagram: www.instagram.com/coreytraveldog
Odkaz fb: www.facebook.com/slavektravelblog

Slávek Král cestuje už 9 let. Dvakrát objel svět stopem a na každém obydleném kontinentu strávil minimálně půl roku. Nastopoval přes 250 000 km po víc jak 84 zemích světa. V listopadu vychází Slávkovo první kniha “Stopařův průvodce zeměkoulí”. Ty nejzajímavější, nejbláznivější a nejextrémnější příběhy pohromadě.

7 výletů z toho 5x půl roku a 2x roční cesta kolem světa. Navštívil 8 divů světa, dobrovolničil na víc jak 40 místech a pracoval v 19 státech. Stopnul si autobus, pohřební auto, několik lodí, trajektů, motorky, drogový dealery, ambulace, policisty, koně nebo letadlo.

Z historek uvidíte například: Ztracení v pošti (Chile), řízení kamionu (Keňa), koupání s delfiny a želvami (Havaj), učení v Africe (Tanzánie), sandboarding (Nikaragua), jízda na kamionu (Botswana), výšková nemoc (Peru), selfie se slonem (Botswana), karneval v Rio de Janeiro (Brazílie), squat policejní stanice (Argentina), předjetí Rally Dakar (Argentina), malárie (Tanzánie), jak se stát porotcem školního divadleního festivalu (Keňa), revoluce naživo (Turecko), přespání u Masajů (Tanzánie), jak nechat válet děti sudy, aby u toho zpívali českou hymnu (Malawi), rok bydlení v autě (Nový Zéland), bungee u Victoriiných vodopádů (Zimbabwe) nebo přestopování poustě (Čína). Slávek pořádá svůj “Travel Stand-Up Festival” a vychází mu podcast “Cestování nové generace”.

Vystoupí také spolucestovatelka 🐕 Corey, border kolie

Cena 160 Kč


Malý sál:

09:30 – Travel with us – Z Miami na Karibské ostrovy

Odkaz na instagram: https://www.instagram.com/travelwithus123/

Začátkem roku jsme absolvovaly cestu na Floridu a Karibské ostrovy (Bahamy, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Belize, Roatán, Cozumel). Ne přednášce se dozvíte jak cestovat zdarma po Miami, co nesmíte minout při prohlídce města a rozhodně si musíte přidat na svůj itinerář. Ukážeme si nejkrásnější pláže Miami a národní park Everglades s aligátory. Povíme si, jak se cestuje výletní lodí, na jaké ostrovy se dá z Floridy plout a co na ostrovech vidět, kde si zaplavat s rejnoky a jak je to s bezpečností ve střední Americe. To vše a mnohem více na naší přednášce!

Cena 99 Kč


11:15 – Ondřej Jüngling – Letem světem aneb s kanclem v oblacích

Ondrovi je 32 let a momentálně bydlí a pracuje v Praze, kde přispívá k šíření dobrého jména klubu Roxy Prague jako PR a marketing manažer. Nebylo tomu tak ale vždy. Ondra ve svých 25 letech opustil rodnou zemi, rodiče i přátelé a vydal se za leteckým dobrodružstvím na Blízký východ, do Qataru. Zde pracoval několik let pro katarskou státní aerolinku Qatar Airlines - jednu z nejluxusnějších aerolinií světa. Možnost být každý den na jiné straně zeměkoule ho pohltila natolik, že až (ne)šťastná náhoda ho přivedla zpátky! ,,Plnit si sny bylo děsně jednoduché. Máte peníze, máte letenky a pokud máte i čas, můžete cokoliv. Cokoliv jste si kdy přáli vidět a zažít. Jeden den se procházíte po Velké čínské zdi, lovite divoká prasata s křováky v Namibii, plavete se žraloky na Filipínách nebo se procházíte po posvátné Machu Picchu. Létání se stalo nezapomenutelnou součástí mého života.”

Cena 99 Kč


13:00 – Tomáš Štěpán – Kanada – Alberta a Britská Kolumbie

Odkaz na web: http://www.polihotrip.cz/

V roce 2015 jsem sbalil svých pět švestek do krosny a vydal se poznávat svět. Po pracovní dovolené na Novém Zélandu jsem se usadil v Kanadě – zemi medvědů a tisíců jezer. Podařilo se mi procestovat destinace jako Albánie, Vietnam, Laos, Kambodža, Malajsie, Singapur, Jížní Afrika, Svazijsko, Botswana a další. Ze svých cest připravuji přednášky a zábavnou formou se snažím lidem ukázat krásu ostatních zemí. Kanada je rozlohou druhá největší země světa. Na procestování celé země by člověk potřeboval několik životů. Díky pracovnímu povolení se do Kanady každoročně vracím. Velice rád Vám předám svoje zkušenosti z procesu žádání o víza a hledání práce. Mé toulavé boty mě opět táhly za dobrodružstvím a proto jsem zamířil do skalnatých hor Alberty. Alberta´s Rockies jsou hotovým rájem pro horala a fotografa. Vykoupeme se v ledových jezerech, zavandrujeme v divokých horách a vylezeme ty nejkrásnější místní hory. Sjedeme divokou řeku na kajacích a strávíme nějaký čas v přírodních léčivých pramenech. Podíváme se i do další provincie. Britská Kolumbie nabízí divoké hory a nespoutanou přírodu, která je domovem pro elky, soby, losy, vlky, horské kozy, ovce, pumy a všemi respektované medvědy grizzly. Kanada je země možností a krás. Země, kde medvědi dávají dobrou noc.

Cena 99 Kč


14:45 – Anna Šimáková Dosoudilová – Tělocvikářkou na Kavkaze: cestovatelský stand-up o Gruzii

Odkaz na web: https://www.facebook.com/annadosima/

Odkaz na video: https://www.facebook.com/annadosima/videos/976982322651688/

Cestovatelský stand-up o Gruzii s promítáním a s autorskými texty od absolventky DAMU Anny Došimy. Gruzie, země mezi. Mezi Černým mořem a Kavkazem. Mezi Evropou a Ruskem. Mezi západem a východem. Mezi modernitou a tradicí. Mezi monoteismy a pohanstvím. Mezi okázalostí a chudobou. Mezi městem a vesnicí. Mezi zapomněním a lpěním na minulosti. Jak si Gruzíni užívají dne uprostřed tak rušné křižovatky, aniž by se nechali někým a něčím přejet? Subjektivní sociologická sonda do skrytých zákoutí gruzínské každodennosti. Navrch příběhy plné cviček, potu, dětského vzdoru a vodky místo sedativ. Anna Došima žila v Gruzii trvale více než dva roky. Půl roku pracovala jako tělocvikářka v mezinárodní škole, než ji z ní vyhnal duch Sovětského svazu spolčený s ideou školy jako byznysu, ve zbytku času chodila po horách a údolích, prováděla turisty, psala povídky a diplomku pro DAMU.
 

Cena 99 Kč


16:30 – Tomáš Šapovalov – Východní pobřeží Austrálie

Odkaz na web: visitkiwi.cz

Jaké je východní pobřeží Austrálie a na jaké lidi tu jako cestovatelé narazíte? Jak jsme většinu z naší cesty strávili v domovech místních lidí a proč nás označili za vrahy a zloděje? Nejen to se dozvíte z přednášky o naší 3 měsíční cestě autobusem z Brisbane do Cairns. Díky intenzivnímu kontaktu s místními jsme kromě návštěv turisticky atraktivních lokalit nahlédli i pod pokličku běžného života a objevili jsme věci, které turistům zůstávají utajeny. Přijďte si o nich se mnou popovídat.

Cena 99 Kč


18:15 – Anna Müllerová – Tři stanice v Peru – Treck na Machu Picchu

O treku Salkantay: Na vlastní pěst jsme sami šest dní putovali až k úpatí Machu Picchu. Jak jsme se na to připravovali? Co všechno jsme měli s sebou? Den po dni vám představím proměnlivou krajinu And. Vystoupáme okolo ledovcového jezera, skrze sněžnou bouři i hlubiny pralesa, až k samotnému divu světa. Po cestě se stavíme na kafe u místnáku v kamenné chýši, zhoupneme se nad propastí a prozkoumáme tajuplné Machu Picchu. Také se můžete těšit na vyprávění o Cuscu, kde jsme tři měsíce bydleli. Na vůně a chutě místních trhů, na výlety po magických ruinách v okolí hlavního města Incké říše, na skřítky z lesa, na zážitky z týdenního festivalu Inti Raymi, na majestátné Andy které v Cuscu vyrůstají ze střech domů i na fotky srandovních lam.

Cena 99 Kč


20:00 – Vendula Žákova – Vanlife na Novém Zélandu

Odkaz na Fb:https://www.facebook.com/pg/worklesswandermore/
Odkaz na Instagram:https://instagram.com/salty_vanventures/
Odkaz na Youtube:https://www.youtube.com/watch?v=oX8EyeuW_9Q&t=34s

Pět měsíců jsme budovali obytňák snů a za dalších pět měsíců jsme s ním projeli celý Zéland. Měli jsme s sebou surfy, kajak a díky potápění, lovu harpunou a rybolovu jsme si jídlo sami chytali. Do toho jsme pracovali na dálku a objevovali krásy mimo turistický trasy. Že je vanlife spojený s ultimátní svobodou a skvělými zážitky, to už dnes každý ví. Povykládám Vám, jaký je tenhle životní styl doopravdy, nejenom jak vypadá na sociálních sítích. Ukážu vám rub i líc života v dodávce spolu se všemi problémy, fuckupy a ponorkou.

Cena 99 Kč


Nahoru