Upravit stránku

Cestovatelský festival Pardubice posunut.

Nový termín je 13.11.2021 - 21.11.2021. Více informací ZDEVelký sál:

09:30 – Kateřina Veselá - Island

Odkaz: https://www.instagram.com/katerina__vesela/

Většina z nás již někdy viděla hromady neskutečných fotek z krásného ostrova Island. Polární záře, ledovce, hory, sopky, vodopády… Každému milovníku přírody Island pro jeho krásu přiroste k srdci. Jaký je, ale život na takovém místě? Na rozdíl od jiných přednášek o Islandu, tato přednáška není cestovatelským průvodcem po nejkrásnějších místech. Přesto, zmíním mnoho úžasných míst, tato přednáška je především o místních lidech, o životě na ostrově a okamžicích, které mě samotnou na mých cestách potkaly a překvapily. V roce 2018, při mé první návštěvě Islandu, kdy jsem se stala součástí života kapitána trajektu a jeho rodiny žijící na malém ostrůvku Heimaey na jihu ostrova, jsem poprvé poznala život místních. V roce 2020 jsem si vyzkoušela práci na farmě na severu ostrova a následně jsem ostrov díky stopování procestovala. Pokud vás zajímá, jací Islanďané jsou, jaké je jejich stravování, oslavy nebo zvyklosti, přijďte si poslechnout mé zážitky ze života s místními.

Cena 130 Kč


11:15 – Aleš Tvrdý - Čína, Hong Kong a Macao

Odkaz na web: https://www.photoandtraveling.com/

Země, kde se psala bohatá minulost a kde lze už i dnes vidět to, co v jiných státech nebude ani za 100 let. Čína jako kdyby přeskočila přítomnost. Z úpadku přímo vystřelila k nebesům takovou rychlostí, že si to zřejmě stále neuvědomují ani mnozí její obyvatelé. Z dob neslavných jsou i území, o které tato mocnost na dlouhou dobu přišla. Hongkong a Macao jsou jedněmi z nich. Tolik kontrastů, kolik je v Číně, není asi nikde jinde na světě. Asi i proto se tam vyplatí vracet opakovaně

Cena 130 Kč


13:00 – Ruda Švaříček - Nová Guinea s Jakubem Vágnerem

Odkaz https://www.livingstone.cz/

NOVÁ GUINEA je nejexotičtější oblast planety. Ukrývá neznámé kouty lidí, kteří vstávají, když přijde světlo. Svou podobu znají jen z odrazu vodní hladiny. Za největší vymoženosti považují kostěný nůž, teslici, ratan k rozdělání ohně, luky a šípy k lovu a oštěpy k boji. Nikdy neviděli kolo. Tykve na přirození jsou jediné ”oblečení” mužů. Neprostupnější než změť lián je houština kouzel, viny a msty. Vstupujeme do arény, kde každý chybný krok, slabost i nedomyšlená reakce může přinést smrt. Do světa, o kterém jste si mysleli, že již neexistuje… Rybářská výprava s Jakubem Vágnerem na největší tropický ostrov světa. Po prvovýstupu na logisticky nejtěžší horu planety Carstensz i ledovce Ngga Pulu, bájná Mandala, akce ke „stromových lidem“ Korowai a Kombai a další expedice v obou zemích hranicí rozpůlené Nově Guineje - Indonésie i PNG. Projekt TAMTAMY ČASU spojuje i největší legendy cestování – slavnou dvojici J.HANZELKA – M.ZIKMUND s etnografem M.STINGLEM.

Cena 160 Kč


14:45 – Milan Václavík - Hmyz na talíři - s ochutnávkou

Odkaz https://www.hmyzikuchyne.cz/

Využití hmyzu jako potraviny. Jak chutná cvrček a bude hmyz opravdu potravinou budoucnosti? Kde všude ve světě se hmyz konzumuje? Přednáška spojená s live cooking o nutričních hodnotách hmyzu, o jeho využití v kuchyni a o tom, kde všude ve světě se s touto prapodivnou pochoutkou setkáte.

Cena 150 Kč


16:30 – Martin Havelka - Zetor 25 Sweden Tour - Traktorem do Švédska

Odkaz https://www.facebook.com/profile.php?id=100009146982472

Martin Havelka je legendou mezi českými fanoušky traktorů. Již třetím rokem podniká dobrodružné výpravy na svém téměř sedmdesátiletém modelu ZETOR Z25. Na svou zatím nejdelší cestu se letos vypravil až do Švédska. Navzdory úmornému vedru dokázal více než tři tisíce kilometrů dlouhou cestu v pořádku dokončit.

Cena 150 Kč


18:15 – Martin Písařík, Igor Brezovar – Po jedné stopě Afrikou

Odkaz: https://www.facebook.com/pojednestope/

Cestopisný dokument o cestě po Africe Martin Písařík, kterého můžete znát z televize nebo z divadel se rozhodl, že se vydá na velkou cestu. Společně se zkušeným cestovatelem Igorem Brezovarem usedli na své motorky a jeli vstříc novým zážitkům. Už mají za sebou tři výpravy. První vedla přes Turecko až do Iráku. Následující dvě výpravy absolvovali po východním pobřeží Afriky od Maroka do Nigérie. Další výpravy mají ještě před sebou.

Cena 160 Kč


20:00 – Martin Půlpán - Lost Czech Man – Pěšky a stopem z Evropy do Barmy

Odkaz: https://www.lostczechman.com/

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo zabalit si malý batoh a vydat se po stopách dávných karavan, které putovaly po stovky let z Evropy do Číny? Cestovatel Martin Půlpán, vystupující pod pseudonymem Lost Czech Man, se na takovou cestu vydal a nyní vás provede desítky tisíc kilometrů přes ta nejkrásnější, ale i nejzapadlejší místa na bájné Hedvábné stezce!
Vydáme se za dobrodružstvím, které se dá zažít jen jednou za život. Budeme putovat přes historická místa, která určovala chod dějin. Poznáme bájná města střední Asie, ztratíme se v nedostupných horách nebo ve vyprahlých pouštích. Celkem navštívíme třináct států a regiony, o kterých jste třeba nikdy ani neslyšeli nebo se neodvážili tam vydat. To vše pěšky nebo stopem a bez letadel! Dozvíte se vše o historii jednotlivých zemí, poznáte spoustu zajímavostí o národech žijících v těch nejzapadlejších koutech světa jejichž vývoj právě Hedvábná stezka určovala. Dostanete spoustu tipů, jak tuto staletou karavanní stezku zdolat bezpečně na vlastní pěst.

Cena 160 Kč


Malý sál:

09:30 – Ivan Mitrus - Pěšky napříč Evropou

Odkaz: https://www.instagram.com/mitrus_zivota

Už od dětství jsem toužil po nějakém dobrodružství, na které budu celý život vzpomínat. Proč ale létat na druhý konec světa, když i v Evropě máme nádhernou přírodu a o zážitky tu není nouze... Na své cestě z jihu Sicílie na norský Nordkap jsem během roku a půl ušel 8700 km po evropské dálkové trase E1, navštívil 7 států a prochodil 6 párů bot.

Cena 100 Kč.


11:15 – Miky Škoda - Výstup na Matterhorn

Odkaz na web: https://www.facebook.com/mikynasit

„Nepřicházím kázat o precizních horolezeckých strategiích ani vykládat pseudomoudra o překonávání sebe sama, koneckonců ani nemám sbírku tip ťop fotek.“ Miky Škoda se chce podělit o svůj příběh jako někdo, kdo je hrdý, že se z vrcholu Matterhornu vrátil zpět domů po svých. A zároveň jako někdo, koho tahle pyramidová hora provázela celý dospělý život a má pro něj mnohem symboličtější význam, než jenom nadmořskou výšku a odškrtnutou horolezeckou maturitu. „Nebyla to zdaleka moje první zkušenost s přesvědčením, že se nemusím vrátit. Vnímám ale, že díky životním zkušenostem a intenzitě, s jakou tenhle pocit provázel celý výstup, mě tahle cesta zasáhla nejvíc do hloubky ze všech. Zkušenost z výstupu z loňského září natolik prostoupila různými částmi mého života, že je dost složité pojmout to do stručné anotace, která by nezněla přehnaně pateticky – přitom jsme koneckonců skoro celou cestu vtipkovali o nesmyslech, když už nic jiného nezbývalo. Tak si mě radši přijďte poslechnout. Těším se, až se s vámi o tenhle příběh podělím.“ Miky Škoda je zakladatelem X-Challenge, LeapMakers a v minulosti například i LowCost Race. Svými aktivitami a spoluprací s dalšími organizacemi se snaží inovovat vzdělávání v Česku a hledá cesty, jak upevnit pozici Česka ve světě. Původně fyzioterapeut, zážitkový pedagog, skautský vedoucí a nadšenec do astronomie na své životní cestě projel přes 40 zemí a absolvoval mnoho alpských výstupů i přechodů.

Cena 100 Kč.


13:00 – David Hainall - Barma – usměvavá, tajemná a zlatá

Odkaz na web: https://www.facebook.com/david.hainall.90

Myanmar, nebo chcete-li Barma, byla po dlouhá léta světu a běžným turistům uzavřenou zemí. Situace se však velmi rychle mění a z Barmy se stává jedna z nejvyhledávanějších destinací v jihovýchodní Asii. S turismem nevyhnutelně přicházejí nepříjemné změny, ale co zůstává jsou úsměvy, pohoda a všudy přítomná a živá víra provázená tisíci zlatými pagodami, kláštery, jeskyněmi a svatými místy. Vydejte se na cestu plnou překvapení po světoznámých barmských památkách, z nichž mnohé jsou zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Svatá místa bude střídat s rázovitým barmským venkovem. Navštívíme i jezero Inle, na němž plují desítky lodí s rybáři, kteří stejně jako jejich předkové stále pádlují nohou a kde si místní přímo na vodní hladině budují plovoucí zahrady. Navštívíme trhy s jadeity, kde se uzavírají denní obchody o objemu desítek tisíc amerických dolarů a přesto stále patří Barma k nejchudším zemím světa. Závěr přednášky bude věnovaný malebným a skoro liduprázdným plážím v Ngapali.

Cena 100 Kč.


14:45 – Petra Kumpoštová - Bolívie – Chudá země navenek, bohatá uvnitř

Odkaz: https://www.facebook.com/petra.wenzelova.7

V Bolívii se jen těžko domluvíte jiným jazykem než tím španělským. Rozhodně tu nefungují stoprocentně všechny státní instituce. Člověk jeden den leze po štítech v pěti tisících a ten další může prozkoumávat odlehlé oblasti amazonské pralesa a pamp. Pokud vás zajímá mystično, zavedu vás na čarodějnický trh s amulety, bylinkami a tinkturami do La Paz. Mimo jiné vám povyprávím i o strastech každodenního života lidí žijících v odlehlých vesnicích amazonského pralesa nebo v horách Sajama.

Cena 100 Kč.


16:30 – Václav Pavel - Ohrožená Antarktida - (Český antarktický nadační fond)

Odkaz na web: http://antarcticfoundation.cz/

Přednáší účastník řady expedic do polárních oblastí na obou zemských pólech, který pracoval na českých polárních základnách v Arktidě i Antarktidě. Dozvíte se o životě na polárních stanicích, o dobrodružných plavbách po arktických a antarktických vodách, uvidíte unikátní fotografie ...

Cena 100 Kč.


18:15 – Michal Martínek - Mrazivá poezie

Odkaz: https://www.fotomartinek.cz/

Dokument z expedice po zimní norské Hardangerviddě na starých Jasankách a s replikou Nansenových saní ke 120. výročí prvního zimního přechodu této náhorní plošiny Roaldem Amundsenem.

Cena 100 Kč.


20:00 – Aleš Tvrdý - Taiwan

Odkaz na web: https://www.photoandtraveling.com/

Ostrov, kde je mix takmer všetkého. Domorodé kmene a jej pôvodní obyvatelia, kolonizačná architektúra, ale aj moderné výdobytky. Tyrkysové vlny oceánu a mora, čajové polia alebo takmer 4 tisíc metrov vysoké hory. To všetko na ostrove, ktorý je menší ako Slovensko. Za posledné desaťročia sa tu toho udialo pomerne dosť. Niekdajšia najvyššia budova sveta, Taipei 101, bola len predzvesť toho, čo všetko sa plánuje v krátkej budúcnosti na Taiwane.

Cena 100 Kč.Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat z nastavení cookies níže. Zobrazit podrobnosti