Upravit stránku

Cestovatelský festival Pardubice posunut.

Nový termín je 13.11.2021 - 21.11.2021. Více informací ZDEVelký sál:

16:30 – Martin Šonka a jeho cestování po světě

Odkaz na web: www.martin-sonka.cz

Martin Šonka - známý akrobatický pilot, mistr světa v Red bull air race a také člověk, který procestoval svět křížem krážem. S Martinem si bude formou rozhovoru a formou Vašich dotazů povídat moderátorka Českého rozhlasu Lenka Váhalová. Přijďte si poslechnout nevšední povídání Martina Šonky o tom, jak cestuje a necestuje jeden z nejznámějších pilotů současnosti.

Cena 190 Kč


18:15 – Martin Pulpán – Lost Czech Man – Pěšky a stopem z Evropy do Barmy

Odkaz na web: https://www.lostczechman.com/

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo zabalit si malý batoh a vydat sebe z plánu do světa? Toulat se po těch nejzapadlejších koutech planety a poznávat různá náboženství nebo národy? Cestovatel Martin Půlpán, vystupující pod pseudonymem Lost Czech Man, se na takovou cestu vydal a nyní vám ukáže, jak to vypadá, když se sami vydáte na rok a půl dlouhé dobrodružství napříč kontinenty. Pěšky a stopem bez použití letadel společně navštívíme devatenáct států a ujedeme více jak šedesát sedm tisíc kilometrů z Evropy až do jihoasijské Barmy!Vydáme se za dobrodružstvím, které se dá zažít jen jednou za život. Budeme putovat přes historická místa, která určovala chod dějin. Poznáme bájná města střední Asie, ztratíme se v nedostupných horách nebo ve vyprahlých pouštích, v džungli poté budeme hledat chrámy dávno ztracených civilizací.Především ale poznáme úžasné lidi i na těch nejzapadlejších místech, o kterých jste třeba nikdy ani neslyšeli.

Cena 155 Kč


20:15 – Pavel Pavel – Velikonoční ostrov

Pavel Pavel je leckým – vystudovaným technikem, komunální politikem, důchodcem… Veřejnost jej však zná především jako mezinárodně uznávaného experimentálního archeologa. Svůj první pokus realizoval ve svých devětadvaceti letech – doma ve Strakonicích si postavil dvanáctitunový model sochy Moai z Velikonočního ostrova a tu „rozpohyboval“ pouze pomocí lan a za asistence malé skupinky lidí.Jeho činnosti jsi všiml známý experimentální archeolog Thor Heyerdahl, který se Velikonočnímu ostrovu a sochám Moai dlouhodobě věnoval. Netrvalo dlouho a v roce 1986 dostal Pavel Pavel příležitost vyzkoušet si své pokusy v praxi: „Když mě Thor řekl, že mě vezme s sebou na Velikonoční ostrov, řekl jsem bez přemýšlení ‚yes‘.“ Od 90. let navštěvuje Pavel tento ostrov v Polynésii několikrát do roka.

Cena 155 Kč


Malý sál:

16:30 – Vladimír Hauk – Na dvakrát přes Tichý oceán

Odkaz na web: http://vladimirhauk.cz/

Na cestě kolem světa musíte dříve nebo později narazit na největší louži planety. Překonání Tichého oceánu zařadil Vladimír Hauk do dokonale připraveného plánu čtvrté etapy cesty.

Jenže, chvilka nepozornosti v kombinaci s dírou v chodníku znamenala i díru v noze. Následovalo poznávání indonéských nemocnic, a nakonec i předčasný návrat domů. Droga jménem cestování je však silně návyková. Cesta přes Tichý oceán o půl roku později se už Vláďovi podařila.

Co všechno při obou cestách zažil? Objevil barevný indonéský slum a navštívil papuánský korálový ráj Raja Ampat. Strávil poučný víkend s thajskou kamarádkou a partě filipínských děvčat pomáhal se vzděláváním vesnických dětí. Toulal se papuánskou vysočinou, kde ochutnal tradiční MUMU pečeni, která nemá nic společného s lidským masem. Prožil nečekaně bláznivou australskou noc, obdivoval krásu Havaje i kalifornského San Francisca. Úspěšně odolal všem nástrahám domorodých žen.

O příběhy z obou pokusů o překonání Tichého oceánu, při nichž navštívil Thajsko, Indonésii, Západní Papuu, Filipíny, Papuu Novou Guineu, Austrálii, Havaj a San Francisco, se s vámi podělí ve svém novém povídání.

 

Cena 99 Kč.


18:15 – Jaroslav Bouzek – Přírodní divy Havajských ostrovů

Odkaz na web: https://www.theworldinpictures.cz/cs/profil/

Havajské ostrovy jsou nazývány perlou Tichomoří a pokud sem vyrazíte jistě uznáte, že jde skutečně o skvost. Odedávna byly tyto ostrovy opředeny mnoha mýty a dnes lákají cestovatele a turisty z celého světa na velikou spoustu přírodních krás. Korálové útesy, doutnající sopky, láva stékající po úbočí do oceánu a deštné lesy, to vše zde můžete vidět a obdivovat. V nové slideshow Jardy Bouzka navštívíme čtyři havajské ostrovy a to Oahu, Maui, Big Island a také Kauai. Nechte se inspirovat a unést skvělou atmosférou.

Cena 99 Kč.


20:15 – Martin Doleček – Sám kolem světa svérázně

Odkaz na web: martindolecek.com

známý mezi jachtaři také jako ,,námořní svéráz” se rozhodl, že na malé plachetnici obepluje sám zeměkouli. Vyplul z karibského Martiniku a po mnoha úskalích a peripetiích to teprve jako druhý Čech dokázal. Kolem světa dnes pluje mnoho jachtařů, ale výhradní sólo plavby je možné spočítat na prstech. Martin Doleček plul na amatérsky postavené malé plachetnici Alya II (7,7m) a na své pouti čelil mnoha nebezpečným situacím, jaké jen umí oceány osamělému jachtaři nastražit. Nejtěžší chvíle nastaly, když Alya II ztroskotala na pustém australském pobřeží, kde žila jen divoká prasata a mořští krokodýli. I když se zdálo, že je konec, vůle, odvaha, štěstí a spousta skvělých přátel pomohly Martinovi zpět na jeho velkou plavbu, kterou v roce 2019 úspěšně dokončil.

Cena 99 Kč.


Nahoru