Upravit stránku

Cestovatelský festival Pardubice posunut.

Nový termín je 13.11.2021 - 21.11.2021. Více informací ZDEVelký sál:

09:30 – Petr Juračka – Cestování s drony

Odkaz na web: http://petr.juracka.eu//

Pro Petra Jana Juračkou jsou drony jsou jedním z hlavních tvůrčích nástrojů, a tak je nenechává doma ani při těch nejdivočejších výpravách. Dron jej doprovázel jak ve vysokých horách (K2 v Pákistánu, Ama Dablam v Nepálu, Kilimandžáro v Tanzanii), tak v tropickém pralese Ekvádoru, mořských pobřežích Austrálie, Jižní Afriky, Indonésie, Černobylu či Irska. Naposled sužoval svůj dron na Islandu, kde přišel o tři vrtule, joystick s ovladače a několikrát proletěl silným deštěm, aby nafotografoval nejkrásnější duhu svého života. A jak to vše dopadlo? To ještě teď neví ani on sám, ale velmi rád Vám to poví na přednášce. Nečekejte prosím od Petra odbornou přednášku, ale spíše uvolněné vyprávění plné postřehů ze života fotografa na cestách.
 

Cena 145 Kč


11:15 – Pavel Svoboda – Guatemala a Kolumbie - sopky, treky, indiáni

Odkaz na web: http://www.photo-svoboda.cz/

Výprava za krásami Střední a Jižní Ameriky. Guatemala je svůdná exotická indiánka, nespoutaný andský živel. Čekají nás výstupy na nejvyšší sopky Střední Ameriky, lávu chrlící vulkán Fuego, živelná tržiště i mayské pyramidy. Atraktivní, svěže zelená Kolumbie se v posledních letech stává novou cestovatelskou destinací na mapě Jižní Ameriky. Andské dobrodružství s příchutí silné kávy, veselých lidí a záběrů z dronu. Dlouhé treky, koloniální městečka i pobřeží Karibiku. Latinskoamerická delikatesa. Autor přiveze na festival svoji druhou knihu o velké půlroční cestě po Asii a kalendář 2021.
 

Cena 145 Kč


13:00 – VANDRÁCI VAGAMUNDOS – Tři měsíce vandrovali po střední Americe

Odkaz na web: https://vandraci.com/cs/

Herci Pavel Liška, Honza Révai a kameraman Hynek Bernard – VANDRÁCI VAGAMUNDOS - tři měsíce vandrovali po střední Americe. Nejdřív byli viděni v Panamě, pak mířili do džunglí Kostariky, vandrovali po velké Nikaragui, přes varování projeli Honduras, pak i zemi plnou vulkánů El Salvádor, nádhernou Guatemalu, maličké Belize a obrovské Mexiko. Vybavili se kamerami, foťáky a dronem. Chtěli poznat místní kulturu, indiánské legendy a zažít i nečekané. Vandráci Pavel Liška a Honzou Révai, kteří se svými besedami projeli křížem krážem celou naši republiku, na jedné ze svých posledních přednášek představí i to, co se nevešlo do jejich cestovatelsko zábavného pořadu na Prima COOL. Dozvíte se také něco o přípravách nové cesty, na kterou se vydají začátkem roku 2021. Čas bude i na dotazy diváků a autogramiádu.

Cena 160 Kč


15:00 – Klára Kolouchová – Kanchenchunga & K2 – Vlastní cestou

Odkaz na web: http://klarakolouchova.cz/

Klára Kolouchová se stala první Češkou v historii, která zdola tři nejvyšší hory na Zemi. Po výstupu na Mount Everest (8.848 m n.m.) v roce 2007, stanula Klára v roce 2019 na vrcholech hned dvou osmitisícovek - posvátné Kanchenjungy(8.586 m n.m.) a nedlouho poté i na okouzlující a nemilosrdné druhé nejvyšší hoře světa K2 (8.611 m n.m.)!

Pražák, ale nedá se říci, že by byla křtěná poklidnou Vltavou. Do vínku jí bylo dáno nadšení pro věc, zvídavost, touha objevovat - žít. Svým elánem dokáže strhnout okolí, její optimismus spojený s chutí stále něco podnikat je neudolatelný. Není to ale jen touha po dobrodružství, po něčem stále novém, ale i hledání a nalézání zákonitostí našeho života, jeho smyslu. Je to o duševní pohodě, schopnosti se i zastavit, ale pak zcela určitě zase vyrazit za něčím novým. Výzva, je asi to správné slovo, na které Klára slyší; to je její slabost - nebo síla?

Na svou první osmitisícovku Cho Oyu (8.201 m n.m.) vystoupila v roce 2006 s Tashi Tenzingem, vnukem slavného Tenzinga Norgaye. Mezi její další zdolané vrcholy patří také nejvyšší hory kontinentů jako Aconcagua (6.959 m n.m.), Mount McKinley (6.094 m n.m.) nebo Elbrus (5.642 m n.m.).

Cena 160 Kč


16:45 – Josef Vrtal – Na cestách s dcerami

Odkaz na web: https://www.instagram.com/expert_pepa/

Známý specialista na auta z Autosalonu Pepa Vrtal bude vyprávět o svém cestování po světě a také o tom, jaké je to vzít své dvě dcery na tyto cesty.

Cena  160 Kč


18:30 – Honza "Tráva" Trávníček – (Obyčejné) Příběhy z nížin i velehor

Odkaz na web: https://www.honzatravnicek.cz/

Uběhlo již mnoho let, kdy Honza „Tráva“ Trávníček vyměnil atletickou kariéru za horolezeckou. Z mladého běhacího punkera se stal „rebel“ lezoucí do hor. Hlavním obsahem poutavé přednášky, kombinující video a fotky doprovázené autentickým komentářem, jsou zajímavé momenty z jeho cestovatelsko – lezecké historie. Nakoukneme však i do období, kdy manažerováním pomáhal kamarádům z legendární skupiny ZNOUZECTNOST. Takže i přesto, že se mu podařilo vystoupit na vrcholy pěti osmitisícovek, včetně těch nejobtížnějších – Annapurny a K2, tak jeho mottem je:

Život není jen o samotných vrcholech, ale i o nádherné cestě k nim… Je tedy jasné, že se můžete těšit na poutavé vyprávění a obrázky nejen ze samotných expedic, ale i z jeho milovaného Nepálu, Tibetu a Pákistánu. Poznáte cestovatelsky zajímavá místa a seznámíte se s místními přátelskými obyvateli a poznáte, že s úsměvem se žije lépe. Společně se podíváte i na nejzajímavější pasáže z nejkrásnějších nepálských treků. Na závěr Honza představí svou první knihu a proběhne její křtění. Honza „Tráva“ Trávníček je jeden z nejzkušenějších českých himalájských lezců, který vystoupla již na pět osmitisícovek - Gašerbrum (2009), Manáslu (2011), Annapurnu (2012), K2 (2014) a Čo Oju (2016). Vysokohorské lezení bez kyslíkového přístroje a pobyt v horách se stalo jeho životní náplní a proto svůj čas dělí mezi vysokohorské expedice a nepálské treky, kde průvodcuje se svou přítelkyní Miri.

Cena  160 Kč


20:20 – Martin Písařík, Igor Brezovar – Po jedné stopě Afrikou

Cestopisný dokument o cestě po Africe Martin Písařík, kterého můžete znát z televize nebo z divadel se rozhodl, že se vydá na velkou cestu. Společně se zkušeným cestovatelem Igorem Brezovarem usedli na své motorky a jeli vstříc novým zážitkům. Už mají za sebou tři výpravy. První vedla přes Turecko až do Iráku. Následující dvě výpravy absolvovali po východním pobřeží Afriky od Maroka do Nigérie. Další výpravy mají ještě před sebou.

Dokument, který poběží na podzim v televizi, v sobě ukrývá mnoho zajímavých věcí a hlavně humoru. Nepůjde pouze o obyčejný cestopisný dokument, ale příběh toho, co Martin s Igorem prožívají na cestách, jak objevují nová a často nebezpečná místa a seznamují se s místním obyvatelstvem. Martin vás svým komentářem natolik zatáhne do děje, jako byste měli pocit, že jste po celou dobu cestovali s nimi.

Je to výjimečné dílo, které spojuje dokument, cestopis, roadmovie a hraný film. Přináší nadhled, zábavu, nebezpečí, poučení, návody, strach a autentickou poezii.

Cena  160 Kč


22:30 – Koncert Ready Kirken

23:30 – Koncert Sabrage

Majitelé VIP vstupenky a 4 denní mají vstup na koncert zdarma!!! 

Cena za oba koncerty  160 Kč


Malý sál:

09:30 – Petra Wenzelová – Ekvádor čokoládou oplývající, hudbou a tancem naplňující

Před rokem jsem odletěla poznávat jeden z koutů naší planety, o kterém jsem snila celou vysokou školu. Tímto koutem byla Jižní Amerika. Kontinent mnoha protikladů. Vydala jsem se na pár týdenní cestu, ze které se vyklubalo nakonec devět úžasných měsíců. A první z navštívených zemí, kam jsem přiletěla, byl Ekvádor. Ekvádor se mi vrýval pod kůži čím dál více. Potkávala jsem všude milé lidi. Zbožňuji stopování. Ani sama jako ženská se ho nebojím. Měla jsem zkrátka vždy štěstí. V autech a kamionech jsem se snažila pilně konverzovat, máchala jsem rukama a nohama, co šlo, protože se španělštinou jsem v Ekvádoru začínala. Na všechny jsem se přirozeně usmívala. A úsměvem mi bylo opláceno. Výborná je ekvádorská bezmasá kuchyně. Na cestách jsme cumlali poctivou cukrovou třtinu. Pravé organické kakao z bobů na váhu seženete na každém rohu, a to je teprve chuť. Kolem je vše barevné, odevšad slyšíte hudbu, můžete zpívat a tančit s indiány. Ráda vám všechny ty barvy a radost ukážu.

Cena 99 Kč


11:15 – Lenka Kosmatová – Stopem z Mexika až do Kolumbie, sama a bez obav

Odkaz na web: http://chicacheca.com/

Cestovatelská přednáška vyvracející mýty o nebezpečí, stopování a cestování v mladém věku.
Sama stopem po Střední Americe z Mexika přes Guatemalu, Salvador, Honduras, Nicaraguu, Kostariku, Panamu až do Kolumbie. O Střední Americe spoustu z nás nic neví a přitom je to kus světa plný panenských národních parků, vulkánů, indiánů, nádherných pláží, neprobádaných ostrovů, exotických zvířat, neznámé kuchyně a srdečných lidí. Přijďte se zaposlouchat do neuvěřitelných historek z cest Střední Amerikou plných rad a tipů, co v těchto méně navštěvovaných zemích vidět, dělat a ochutnat. Přednáška pro všechny – cestovatele i necestovatele, kteří chtějí vědět, jak vypadá svět na druhé polokouli.

Cena 99 Kč


13:00 – Jan Macháček – Kolumbií po českých stopách aneb hledání ztraceného času

Odkaz na web: https://www.cestolet.cz/

Pestrobarevná, temperamentní, rozmanitá, nádherná,... To všechno je Kolumbie. V jeden den jste v horách, kde je sotva 10 °C a druhý můžete běhat po poušti, kde je více než 40 °C. Hory se tu střídají s plážemi a kávovými plantážemi. Do toho všeho se místní neustále usmívají drsné historii konce 20. století navzdory.

Do Kolumbie jsem se vypravil hledat ta samá místa, která před 50 lety navštívila moje rodina. Chtěl jsem najít rodinu kmotra mé tety a pak také Ford Mustang, kterým se tam můj děda před 50 lety projížděl. Díky mé neobvyklé misi, jsem zažil Kolumbii jinak než ostatní. Hodně času jsem strávil s místními a to mi možná pomohlo trochu pochopit, jak v této nádherné zemi chodí a také to, že ty stereotypy, nejsou úplně pravdivé.

Na co se můžete těšit? 

  1. Na porovnání míst, které jsem vyfotil před 50 lety a nyní
  2. Nějaké ty cestovatelské tipy (hory, pouště, pláže, města,...)
  3. Na komplikovanou historii, ze které se i my můžeme vzít příklad
  4. A ještě komplikovanější síť mých kolumbijských kontaktů, díky kterým byla moje cesta tak úžasná.

Kolumbie je úžasná, ani dva měsíce, nestačí k prozkoumání všech hor, pláží, pouští, pralesů a nádherných městeček. Na druhou stranu stačily, abych navštívil některá z míst, která před 50 lety vyfotili moji prarodiče a vyfotil je znova. Díky mé síti kontaktů jsem se projel starým Fordem Mustang Bogotou, navštívil slavné Escobarovo vězení, stal se učitelem na univerzitě anebo si vyrazil se sestrou Jana Krause na zmrzku (90 minut). Více

Cena 99 Kč


 14:45 – Matouš Vinš – Skotsko: 8000 km na motorce do ráje fotografů

Odkaz na web: http://www.matous-vins.cz/

Do Skotska se budu vždy rád vracet a nikdy mě neomrzí. V květnu 2019 jsem do něj poprvé vyrazil na motorce, za naprostou svobodou a pořádným dobrodružstvím. Samozřejmě s foťákem a tentokrát i dronem. 2 týdny jsem se pak toulal kolem jezer, mezi horami, obdivoval nejhezčí pláže Evropy a bloudil zapomenutými silničkami na dalekém severu. Skotsko je nádherné za jakéhokoliv počasí a na projekci si jeho scenérie vychutnáte hezky v teple a suchu – na rozdíl ode mě. Čekají vás dechberoucí fotografie i akční videa.

Cena 99 Kč


16:15 – Karel Wolf – Cestování kolem světa s Karlem Wolfem

Odkaz na web: kolemsveta.cz

Cestovatel a fotograf Karel Wolf představí v novém formátu nejzajímavější místa, která navštívil za posledních 15 let na všech kontinentech. Afrika, Asie, Jižní Amerika, Nový Zéland, Reunion, Norsko. Sopky, solná pole, amazonská džungle a další místa, která stojí za to navštívit. Nechte se inspirovat, kam vyrazit během příštích měsíců.

Cena 99 Kč


18:15 – Vladimír Váchal – Súdán – to musíš zažít!

Odkaz na web: http://vachalvladimir.cz/

Súdán je opravdu země, kterou musíte zažít. Dokonalý koktejl afrického bizáru, drsné reality, písku, přátelských obyvatel a úchvatných pyramid, kterých je zde více než v sousedním Egyptě.

Kulturní šok je náročným i obohacujícím prožitkem. Přijďte si poslechnout přednášku Vladimíra Váchala a zjistit jaké to je, opustit domácí stereotypy, komfortní zónu a zažít africký Súdán!

Taková cesta, zopakovaná po čtvrtstoletí, nutně vyvolává řadu srovnání, ale také emocí… Jak se žilo v tehdejším Sovětském Svazu a nyní?

Cena 99 Kč


20:00 – Lukáš Matějček – DOBRODRUH Z PANELÁKU – Indie a Nepál

Dobrodruh Lukáš Matějček vypráví o tom, jak v devatenácti vyrazil z Ostravy podruhé do světa. Už odmala věděl, že chce žít neobyčejný život. Děda mu jednou řekl, že by se měl snažit odlišit. Vzal si to k srdci a poté, co dostopoval do Íránu, se vydal na svou další cestu a odletěl na půl roku do nepálských hor učit děti angličtinu. Pak se přesunul do Indie – a právě ta mu změnila život. Skamarádil se tam totiž s výrobcem kožených doplňků, se kterým později založil úspěšnou módní značku. Teď o tom všem vydává knihu.

Cena 99 Kč


Nahoru