Upravit stránku


Velký sál:

09:30 – Lada Svetom - Indický road trip

Odkaz: https://www.facebook.com/LadaSvetom

Povídání o tom, jak koupit v Indii "fejkovou" Ladu přes whas up, zaplatit celou sumu dopředu, odletět do Bombaje a doufat, že auto tam opravdu bude, a že dokáže nastartovat. Následně s tímto autem, které moc netáhne ani na rovině překonávat výškové rekordy a pokusit se o nejvýše poleženou komerčně dostupnou cestu ve výšce 5400 metrů. Zda se nám to podařilo a jak jsme se v Varanasi hrozně zdrogovali z hašišového jogurtu.

Cena 130 Kč.


11:15 – Václav Šilha - Huaorani - Dobytí amazonského ráje

Odkaz: https://photo-silha.cz/

Václav Šilha na svých cestách po celém světě, zaznamenával na fotoaparát krásy divoké přírody a bohužel někdy i její nenávratnou zkázu. V posledních letech si ale také začal uvědomovat ztrátu tradiční kultury v domorodých společenstvích, které se velice často hroutí pod náporem západní civilizace. Právě proto, se po letech fotografování přírody pokusil vstoupit do trochu jiné fotografické oblasti. Kmen Huaorani žije v amazonském deštném pralese v Ekvádoru a až do roku 1956 neměli žádný kontakt s okolním světem. Do dnešních dnů existuje nepříliš početná skupina členů tohoto etnika, která odmítá, a to velice agresivně, jakýkoliv kontakt s vnějším světem. Kontaktovaná většina „ lidských bytosti“, jak zní překlad slova Huoarani, se nyní potýká s drtivým nástupem naftařských a těžařských firem do jejich domova, deštného pralesa. Způsob života se u tohoto kmene mění velice rychle a již po pouhém roce lze najít zásadní rozdíl i v myšlení jednotlivých členů komunit. I přes tyto problémy zůstává část mužů stále lovci a také obávanými válečníky. Přednáška není jen o fotografiích, ale velkou část tvoří i filmové ukázky z připravovaných reportáží. TAK JAK ŽILI NAŠI PŘEDKOVÉ , BUDEME ŽÍT I MY. A STEJNĚ JAKO ONI I MY ZEMŘEME. Šaman Kemperi

Cena 130 Kč.


13:00 – Steve Lichtag - "Aldabra - byl jednou jeden ostrov"

Odkaz: https://www.twinstarfilm.com/web.new/

Promítnutí filmu o filmu, který zavede diváky do zákulisí natáčení na vzdáleném ostrově Aldabra. Součástí večera je vyprávění autora, reźíséra Steve Lichtaga, při kterém bude vzpomínat na dramatické chvíle z natáčení jeho nejtěžšího filmového projektu.

Cena 130 Kč.


14:45 – Milan Václavík - Extrémní jídla ve světě - s ochutnávkou

Odkaz na web: https://www.cestyschuti.cz/

Poznejte netradiční chutě z celého světa. Jídla, která jsou v nejodlehlejších koutech naší planety velkou delikatesou a jinde jejich konzumace nahání husí kůži. Jak chutná tarantule, nebo smažený štír? Navštivte hadí vesnici ve Vietnamu, nebo objevte chuť Malajsie v nejsmradlavějším ovoci na světě. Přednáška je spojena s ochutnávkou.

Cena 150 Kč.


16:30 – Steve Lichtag, Štěpán Rusňák, Adam Chroust - "Stingl - Malý velký Okima"

Odkaz na web: https://www.facebook.com/stinglmalyvelkyokima

Vyprávění autorů Adama Chrousta a Steve Lichtaga o životním příběhu nejvydávanějšího spisovatele, cestovatele a objevitele Miloslava Stingla a jeho životní cestě vedoucí ke jmenování indiánským náčelníkem kmene Kikapoo.

Cena 150 Kč.


18:15 – Markéta Kutilová - Náhorní Karabach

Odkaz na web: https://www.facebook.com/marketa.kutilova.5

Co se děje v Arménii a Karabachu aneb od 44 denní války po současnost. Markéta Kutilová byla v 1. skupině novinářů, která vloni v září přijela do Náhorního Karabachu, když na Armény zaútočil Ázerbajdžán podpořený Tureckem. Od té doby spolu s Lenkou Klicperovou sledovaly 44 denní válku, ostřelování měst a vesnic, s civilisty se schovávaly v krytech, natáčely v nemocnicích.. Poté se do Karabachu ještě třikrát vrátily. Sledovaly pálení vesnic, vstup ruských mírotvorců, výpovědí válečných zajatců i lživou propagandu arménské i ázerbájdžánské vlády. Na pozadí celé války se odehrává mocenský boj Ruska a Turecka, stejně jako i v Sýrii, Libyi a dalších částech strategicky důležitých oblastí.

Cena 175 Kč.


20:00 – Lenka Klicperová - Afhgánistán - V zemi Talibánů

Odkaz na web:  https://lenkaklicperova.cz/

Afghánistánu znovu vládne Tálibán. Jak si zemi pamatuje ze svých cest novinářka Lenka Klicperová? "Moje první cesta do Afghánistánu začala na podzim 2010. Po ročním úsilí (kdy mi ministr Barták odmítal potvrdit účast na projektech PRT, neoficiální důvod - žena nemá co pohledávat v Afghánistánu) jsem poprvé přijela na základnu Shank v provincii Logar. Pak jsem se do Afghánistánu vrátila ještě několikrát. To byly časy. Zažila jsem tam tehdy v roce 2010 snad jen jeden útok Tálibů na základnu, který jsem ještě vůbec nepostřehla. Všichni letěli do krytu a já si vesele vyřizovala v kanceláři PRT emaily. Další rok už se běhalo do krytu celkem běžně a často se večer hrála "smutná písnička", tedy večerka k uctění padlých. To bylo mrazivé. Někde kousek vedle někdo zahynul. Další rok v Kábulu práskali sebevražední atentátníci jako na střelnici. Pracovat tam bylo jako ruská ruleta. To už bylo bez vojáků a o ochranu jsem se musela starat sama a především skvělý tlumočník a fixer Harún. Zaplať bůh, je už dávno v Americe. Jinak by si ho tálibové našli, chytré a vzdělané lidi nesnáší. "Můj" Afghánistán zmizel, neexistuje a bůhvíjak dlouho existovat nebude. Ale jednou to skončí, jen ještě ne teď..."

Cena 175 Kč.


Malý sál:

09:30 – Petra Kumpoštová - Ekvádor čokoládou oplývající

Před rokem jsem odletěla poznávat jeden z koutů naší planety, o kterém jsem snila celou vysokou školu. Tímto koutem byla Jižní Amerika. Kontinent mnoha protikladů. Vydala jsem se na pár týdenní cestu, ze které se vyklubalo nakonec devět úžasných měsíců. A první z navštívených zemí, kam jsem přiletěla, byl Ekvádor. Ekvádor se mi vrýval pod kůži čím dál více. Potkávala jsem všude milé lidi. Zbožňuji stopování. Ani sama jako ženská se ho nebojím. Měla jsem zkrátka vždy štěstí. V autech a kamionech jsem se snažila pilně konverzovat, máchala jsem rukama a nohama, co šlo, protože se španělštinou jsem v Ekvádoru začínala. Na všechny jsem se přirozeně usmívala. A úsměvem mi bylo opláceno. Výborná je ekvádorská bezmasá kuchyně. Na cestách jsme cumlali poctivou cukrovou třtinu. Pravé organické kakao z bobů na váhu seženete na každém rohu, a to je teprve chuť. Kolem je vše barevné, odevšad slyšíte hudbu, můžete zpívat a tančit s indiány. Ráda vám všechny ty barvy a radost ukážu.

Cena 100 Kč


11:15 – Jana Troupová - Peru

Odkaz na web: https://www.facebook.com/jana.troupova/about

Posvátné jezero Titicaca, bájné Machu Picchu, incké i koloniální Cuzco, Svaté údolí, tajemné linie Nazca, či „kondoří“ kaňon Colca zná možná každý. My se ale podíváme i do oblasti Bílých Kordiller, ráje trekařů a horolezců, do pobřežních, málo známých pouštních oblastí, do nitra Amazonie a na skok i k hoře Ausangate a Duhové hoře. Přírodně i kulturně rozmanitá země Jižní Ameriky je vhodná jak pro „nováčky“ cestující na tento kontinent poprvé, tak pro ostřílené cestovatele, trekaře a dobrodruhy. A co nelze vynechat? Pořádné peruánské oslavy! A že jich přednášející Jana Troupová, která do Peru pravidelně cestuje již 15 let, již „pár“ zažila.
Jak se cestuje po Peru s ekvádorským horolezcem? Proč se musí na ostrovech jezera Titicaca nechat brambory nejprve projít mrazem? Co obnáší Den policie pod Machu Picchu? Do kolika výškových metrů se dá jet na motorce? A z kolika na kole? Proč je Machu Picchu nejkrásnější ráno? Jak vypadá karneval na jezeře Titicaca? Jak se v údolí Colca slaví čištění kanálů? Je těžké spatřit pouštní lišku? Kam až doletí andský kondor?

Cena 100 Kč.


13:00 – David Hainall - Turecké hory - aneb divokým Kurdistánem i bezpečnou Anatolií

Odkaz na web: https://www.facebook.com/david.hainall.90/about

Již dávní cestovatelé a objevitelé v čele s Marcem Polem nešetřili slovy obdivu nad slávou a bohatstvím osmanského impéria. Turecko je zemí, která vznikala na křižovatce obchodních cest a kde se střetával nespočet etnik a kultur a ne nadarmo bývá dnešní Turecko považováno za kolébku civilizací …
Snímky nás zavedou do hor a na náhorní planiny východního a středního Turecka. Po přechodu pohoří Kačkar Dalgari zamíříme do politicky stále neklidného tureckého Kurdistánu ke slanému jezeru Van. Vystoupíme na vrchol vyhaslé sopky Nemrut Dagi u Tatvanu, na vrcholový hřeben hory Candir Dag (kurdsky Artos).Třešinkou na dortu východotureckoho putování bude výstup na nejvyšší vrchol Turecka, 5137 m vysoký Ararat.
Při návratu do Istanbulu, věčného města na Bosporu, se zastavíme v oblasti označované jako Kappadokie a navštívíme údolí, kde se nachází nespočet kamenných staveb, kostelů a podzemních měst představující živoucí památku dávného křesťanského osídlení.

Cena 100 Kč.


14:45 – Milada Řeháková - Filipíny život v pralese

Odkaz na web: https://tarsiusproject.org/

Filipíny jsou zemí s neuvěřitelným přírodním bohatstvím. Patří v tomto mezi světové unikáty. Pojďme se společně podívat za některými pralesními poklady. Na ostrově Bohol, kde jsem ze svého dosavadního filipínského pobytu strávila nejvíce času, je to jeden z nejmenších primátů světa – tajemný noční skřítek nártoun filipínský, toho všichni dobře známe. Prohlédneme si ale také Čokoládové hory zapsané na seznamu UNESCO.
Zavítáme i na malý a turisticky neznámý ostrůvek Dinagat, který skrývá kriticky ohroženou velemyš dinagatskou. Byla málem považována za vyhynulou a jen díky českému projektu o ní svět znovu slyšel.
Řeč bude i o tom, jak se dá skloubit práce zooložky, vedoucí projektu Tarsius, s cestováním s malými dětmi.

Cena 100 Kč.


16:30 – Jana Troupová - Madeira – ostrov nekonečných možností

Odkaz na web: https://www.facebook.com/jana.troupova/about

Cestovatelka, fotografka, průvodkyně, publicistka a pořadatelka cestovatelských besed pro dospělé i pro děti na školách. Jana Troupová navštívila již více jak šedesát zemí světa. Když jí pandemie de facto vzala většinu práce a zbyla pouze práce přes počítač, školy i školky se zavřely, rozhodování nebylo složité. Přesunula se s celou rodinou právě na Madeiru, ostrov v Atlantiku. Společně zde strávili podzim, část zimy a jaro. Nakonec zde zůstala se svou mladší dcerou i po otevření škol. A ještě letos se tam opět vrací. Proč? Skvělá horská turistika a túry ve střední části ostrova mezi rozeklanými štíty, originální turistika podél levád (zavlažovacích kanálů) do nitra hustých lesů, k nádherným vodopádům, hlubokým roklím a kaňonům i skrze kilometrové neosvětlené tunely pro pěší. Téměř denní koupání v moři či důmyslných lávových bazéncích. Výlety nad mraky, pod moře, za velrybami, šnorchlování. Ryby k večeři, exotické ovoce k snídani, mezitím poncha, míchaný nápoj z místního kvalitního rumu. Prostě ostrov nekonečných možností…

Cena 100 Kč.


18:15 – Jiří Kalát – Pořádek a chaos – Maroko a Mauretánie

Odkaz na web: http://jiri-kalat.cz/

Maroko a Mauretánie, dvě africké země, sousedi, které jsou však naprosto rozdílné. Přestože se Mauretánie zmítá mezi chaosem i nepořádkem, dokáže nabídnout nádherné perly a neskutečné zážitky. Oko Afriky je jedním z nich, starobylé knihovny v Chinguetti další a na čtrnáctihodinovou jízdu v nákladním vagonu vlaku s rudou nikdo jen tak nezapomene. Maroko oproti tomu nabízí luxus, nádherné památky i fungující infrastrukturu. Jména jako Tanger, Marakéš nebo Sahara vzbuzují představu Orientu v jeho nejčistší podobě. Trvalo mi přes čtyřicet dní obě země projet, je za mnou více jak šest a půl tisíce kilometrů strávených ve vlaku, v autobuse, v džípu, stopováním u silnice, hikováním v horách nebo popíjením stovek (možná tisíců) skleniček berber whisky. O tom všem je toto povídání.

Cena 100 Kč.


20:00 – Jiří Kalát - Irák a Kurdistán

Odkaz na web: http://jiri-kalat.cz/

„To jsi se naprosto zbláznil,“ znělo z mnoha úst, když se moji známí a kamarádi dozvěděli, že mířím do Iráku, a to ještě nevěděli, že se do této zvláštní země během roku 2021 vydám hned dvakrát. První cesta vedla do iráckého Kurdistánu, jenž ještě před krátkou dobou sužovaly útoky Islámského státu a nyní řeší velké problémy s uprchlíky. Druhá cesta mířila do arabské část Iráku, respektive do území na jih od Bagdádu. Zde místní obyvatele trápí problémy s vodou, je jí nedostatek, a i to odstupné málo bývá znečištěné. Přes všechny tyto skutečnosti obě krajiny nabízejí mnoho nádherných míst, neskutečných příběhů a fantastických lidí. Irák má hodně špatnou pověst, pojďme ji tedy během přednášky, alespoň trochu napravit."

Cena 100 Kč.Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat z nastavení cookies níže. Zobrazit podrobnosti