Upravit stránku

Program dne:

Velký sál

 • 09:30 - Petra Kumpoštová -  Tradiční a nezvyklé zapomenuté Rumunsko
 • 11:15  - Jarda Bouzek - Švýcarsko
 • 13:00 - Tomík na cestách  - Afrika s Tuktukem
 • 14:45 - Slávek Král - Travel blog stopem nejen se psem
 • 16:30 - Daniël Hagen - 25 let Holanskem na lodi 
 • 18:15 - Steve Lichtag -  Dobrodružství oceánu
 • 20:00 - Markéta Kutilová - Konflikty současnosti očima reportérky Markéty Kutilové

Malý sál

 • 09:30 - Tomáš Shejbal - Srdcem bez obalu - na koloběžce 800 km napříč českem
 • 11:15  - Tomík na cestách - z Hranic okolo hranic
 • 13:00 - Martin Stiller - Ze života chataře na horské boudě 
 • 14:45 - Daniel Urban a Jana Urbanová - Škoda 100 na cestách sever proti jihu
 • 16:30 - Michal Franc - S Jawou na cestách - Kuba
 • 18:15 - Martin Stiller - Rwanda a Uganda cyklocestovatelsky
 • 20:00 - Tomáš Štěpán - Kambodža, Laos a severní Vietnam - V sedle skútru

Velký sál:

09:30 - Petra Kumpoštová -  Tradiční a nezvyklé zapomenuté Rumunsko

I po pádu komunismu je v Rumunsku cítit totalitní minulost. Tahle země se ale snaží o zvýšení kvality života. Staví se nová obydlí a dálnice. Ovšem stále se tu prolíná stará doba a zvyky s těmi novými. Občas vystávají otázky, jestli se vůbec nějaké staré zvyky dochovají. Rumunsko je země vína, psů, klobás, fazolí, ovcí a úchvatných hor. Hory tu člověka učarují lehce. Jsou zelené, místy divoké a dobře dostupné. Dají se najít kopce, kam lidská noha mockrát za sezónu nevkročí a vy tak můžete potkat jen zatoulané ovce a psy. Do takových kopců vás ráda zavedu.

Cena 140,- Kč


11:15 - Jaroslav Bouzek - Švýcarsko

Švýcarsko je symbolem evropské svobody, nezávislosti a také bohatství. Míst, která tady stojí za to vidět je opravdu hodně a já vám v této projekci ukážu ta, která mne skutečně zaujala. Užijte si společně se mnou krásné švýcarské hory, ledovce a jezera. Přidám tipy na krátké výlety s dětmi, ale i delší treky v Alpách nebo pohodová švýcarská města.

Cena 140,-


13:00 - Tomáš Vejmola - Tomík na cestách - Afrika s tuktukem

Tomík na cestách rozený Tomáš, je hranický rodák a ochablý rytíř ve žlutém oři. Společně se svým pobočníkem Davide Urostlým se vydali na strastiplnou cestu napříč Afrikou s třístopým vozem zvaný jako TUKTUK.

V létě léta páně 2022 si tito šohajové z Moravy zakoupili žlutého oře v daleké Jihoafrické republice, která leží na spodku mapy. Pomalu s ním klusali a spojky uhnali přes Botswanu plnou zvěře, Zambii, kde se u Viktoriin vodopádů smočili, dále pokračovali přes těžkou Zimbabwe, kde cesty mizí, až vkročili do přátelské Malawawi.

Však nejvíce času tito rytíři strávili v obrovské Tanzánii, plné domorodých kmenů, mnoha zvláštních příběhů a divokých cest i zvářat, přes které se dostali až do přátelské Ugandy, kde svého oře v horách zaparkovali, aby si od sebe odpočinuli a příště mohli pokračovat až domů.

Velký příběh dvou lidí, z niž je jeden divný a druhý je David, kteří ujeli v tuktuku úctyhodných 9000 km za 111 dní, vše zfilmovali a přesto se nezabili. Něco takového nenajdete ani v Blesku či na novinkách.cz.

Cena 140,-


14:45 - Slávek Král - Travel blog stopem nejen se psem

Máte rádi dlouhé procházky se psem? Cestovatel Slávek Král také. Jedna, na kterou jistě nezapomene ani on, ani jeho psí společnice Corey, měla 33 000 kilometrů, trvala 5 měsíců, a vedla skrz 19 zemí eurasijského kontinentu. 
Pokud Vás lákají dálky, ale nevíte, komu byste na dlouhou dobu svěřili svého psího kamaráda, určitě se přijďte podívat. A přednášku si nenechte ujít ani tehdy, pokud psa ani cestovatelské plány nemáte. Bavit se budete i tak! Slávek Král totiž za posledních 9 let stihnul nastopovat přes 250 000 kilometrů skrz 84 zemí světa.  

Cena 140,-


16:30 - Daniël Hagen - 25 let Holandskem na lodi

Dovolená na obytné motorové lodi v Holandsku. Z paluby lodi, kterou můžete řídit i bez kapitánských zkoušek, je Holandsko nejkrásnější, a dostanete se i do míst, která jsou autem, na kole či pěšky nepřístupná. V přednášce vám ukážeme jak se stát se na týden kapitánem své vlastní lodi.

Cena 140 Kč


18:15 - Steve Lichtag -  Dobrodružství oceánu

Přednáška světoznámého fotografa a kameramana Steva Lichtaga o natáčení dokumentárních filmů o žralocích, velrybách a krásách mnoha moří a oceánů. „Dobrodružství oceánů“ s ukázkami ze zákulisí natáčení filmů z nejrůznějších světadílů o žralocích, velrybách a jiných predátorech mnoha moří.

Cena 140 Kč


20:00 - Markéta Kutilová - Konflikty současnosti očima reportérky Markéty Kutilové

Co se děje v Sýrii, Arménii, Náhorním Karabachu, Libyi? Zvedá se Islámský stát a al.Kájda? Není pouze válka na Ukrajině, i když to zdánlivě tak může vypadat....

Cena 140 Kč


Malý sál:

09:30 - Tomáš Shejbal - Srdcem bez obalu - na koloběžce 800 km napříč českem

Tomáš Shejbal se letos v červnu vypravil na své koloběžce, vhodné tak akorát na popojíždění po městě, s 80 litrovou krosnou na zádech, na bezmála 800 km dlouhou cestu napříč Českem. Během své cesty rozšiřoval povědomí o bezobalových prodejnách a bezodpadovém způsobu života vůbec, dělal rozhovory s majiteli bezobalových prodejen a expoziční terapií bojoval se svým strachem ze spaní v lese.
Celou cestu dokumentoval a jedním z výsledků je právě tato přednáška, kde posluchače seznámí nejen s průběhem cesty samotné, ale i motivy, které ho k cestě přiměly.

Cena 100 Kč


11:15 - Tomáš Vejmola - Tomík na cestách - Z Hranic okolo hranic

Přátelé a kamarádi, moc rád bych Vás pozval na promítání našeho krátkého filmečku Z Hranic okolo hranic. Je to můj první filmařský počin, který vznikl s pomocí super kameramana Davida Žváčka stejně skvělého střihače Michala Prskavce mechanika Jirku Horáka, jeho ženy Barči a mnoho dalších pomocných sil!
O čem film je? 🛺🚙
Covid uzavřel hranice a cesty do dalekých končin se stali nemožnými. Proč ale cestovat do dálek, když to nejkrásnější máme přímo pod nosem a zažít dobrodružství jde i u nás!
Parta přátel s komickými vozidly, vyrazili na cestu 2000 km dlouhou po České republice, aby nejen zažili dobrodružství, po kterým tolik prahnou, ale hlavně, aby vykouzlili jednomu pánovi úsměv na tváři.
Film je plný kvalitními dronovými záběry a doprovázen hudbnou, kterou napsal, zahrál a zazpíval zpěvák skupiny Wohnout Matěj Homola, který se ve filmu též objeví společně s náčelníkem žlutého cirkusu Danem Přibáněm.
Délka filmu 55 minut s následnou krátkou besedou s autorem Tomášem Vejmolovu o vzniku tohoto filmu.

Cena 100 Kč


13:00 - Martin Stiller - Ze života chataře na horské boudě

Zkušený cyklocestovatel a chatař na oblíbené beskydské chatě Prašivá, k jejíž postupné obnově a modernizaci přispěly s postupem let stovky dobrovolníků. Jakým způsobem může horská chata inspirovat turisty k ochraně životního prostředí? V čem se liší česká a alpská outdoorová kultura? A jak se po světě cestuje na kole s malými dětmi? To vše se dozvíte od Martina.

Cena 100 Kč


14:45 - Jana a Daniel Urbanovi - Škoda 100 na cestách -Sever proti Jihu

Jana a Daniel Urbanovi projeli se svojí Škodou 100 Barčou v rámci projektu Škoda 100 na cestách víc jak 35 zemí na dvou kontinentech. Ujeli při tom bezmála 100 000 km. První výprava v roce 2016 vedla přes Turecko a Írán a dál po stopách hedvábné stezky. Po cestě vznikla úspěšná a již vyprodaná kniha Dokola kilem! a stejnojmenná přednáška. V roce 2018 se s Barčou podívali do Mongolska a aby to nebylo tak snadné vzali to přes Pamír i z této cesty vznikla knížka a přednáška s názvem Velká cesta kilem za Čingischánem.
Jana s Danem nezaháleli a na nějakou výpravu s Barčou jezdili každý rok a o těchto cestách je dnešní beseda. Podíváme se na sever Norska za polární kruh, kde byli v roce 2017. Následovat bude rok 2019 a cesta na Island společně se Srdcaři. covidový rok 2020, sice cestování moc nepřál, ale i tam se podařila krásná krátká cesta po naší vlasti. A finální cesta Barčou v roce 2021 do Albánie, kterou podnikli i s malým karavanem Fanda. Barča je už od roku 2021 na zaslouženém odpočinku v muzeu Svět Škodovek. Ale i tak se podíváme do Itálie, kde byli v roce 2022 sice jiným autem, ale i tak byla Barča s nimi!

Cena 100 Kč


16:30 - Michal Franc - S Jawou na cestách - Kuba

Michal Franc vás provede ostrovem svobody.
Poznejte perlu Karibiku jinak než s cestovní kanceláří.
Přijďte si poslechnout, jak se žije a cestuje s místními.
Projeďte si část Kuby na motorce s prezidentem kubánského Jawa klubu.
Věděli jste, že na Kubě je největší Jawa klub v Karibiku?
Téměř každá druhá motorka na ostrově je československé značky.

Cena 100 Kč


18:15 - Martin Stiller - Rwanda a Uganda cyklocestovatelsky

Slovo dalo slovo a čtyřčlenná cyklocestovatelská partička ve složení Martin Stiller, Petr Čermák, Olda Žurek a Radoslav Zlý vyrazili v sedlech plně naložených kol do nitra černého kontinentu. Cykloputování po Rwandě a Ugandě nebylo o hltání kilometrů ani počtu nastoupených metrů…bylo to toulání se od vesničky k vesničce po vedlejších silničkách s cílem poznat tyto horské země a jejich domorodé obyvatele. O tom, jak je hlavně Rwanda pestrá, čistá, uspořádaná a plná usměvavých obyvatel, o tom a všem dalším se dozvíte prostřednictvím spousty zajímavých záběrů, videí a poutavého vyprávění.

Cena 100 Kč


20:00 - Tomáš Štěpán - Kambodža, Laos a severní Vietnam - V sedle skútru

Kambodžské království v sobě skrývá mnohá tajemství a velmi rozporuplnou historii. Kambodža má za sebou neuvěřitelnó historio, která šokuje na každém kroko. Ať už to jsou stovke nádherných chrámů khmerského města Angkor a nebo hrůzná vláda Rudých Khmerů v čele s nejkrutějším diktátorem světa Pol Potem. Vedle historických milníků nás však čeká i návštěva města krabů a ochutnávka světoznámého kambodžského pepře na pepřových plantáží. Na závěr cesty si “zavegetíme” na skoro opuštěných ostrovech, kde si zaplaveme s největším žralokem na světe a ochutnáme i kambodžskó specialito – smaženého sklípkana.
Pokračovat budeme do zaminované země Laosu, kde se společně vydáme do pralesa hledat tlustokožce. Cesta na skútrech bude náročná a povede nás po hranici s Čínó. Jako první běloši projedeme doposud neotevřenou horskou silnici. Nakonec naší cesty Laosem se svezeme po jedné z nejdelších řek na světě, po řece Mekong.
Nejvíce času však věnujeme cestě po severní části Vietnamo. Poznejte zemi, o které jste slyšeli, ale mnohé stále nevíte. Cestu odstartujeme v Hanoi, městě plném života a skvělého jídla. V hadí vesnici se zúčastníme netradiční hostiny, kde ochutnáme kobru. Hostina začíná servírováním čerstvé hadí krve se silnou pálenkó a stále bijícím hadím srdcem. Další zastávkou bude turisticky neznáma oblast Moc Chau, kde jsme se na chvilku stale učiteli angličtiny v místní škole. Etnické menšiny nás seznámily s náročnými podmínkami života v horách, ukázaly nám místní zvyky a typické asijské pokrmy. V sedle skútrů se vydáme do horské oblasti Ha Giang, kde poznáme ten pravé Vietnam. Nekonečné rýžové terase, přírodní termální pramene, nocování u místních a ochutnávka místní pálenke – 62% alkoholu. Zakusíte, jaké jsou nedělní trhe s různými etniky – Květinový Hmongové, Černí Hmongové nebo Červení Dzaové. Zabloudíme i do etnické vesnice, kde děti bělocha ještě neviděle. V závěru ceste si odpočneme na lodi během plavby zátokou Halong Bay, která patří mezi 7 přírodních divů světa.

Cena 100 Kč


Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat z nastavení cookies níže. Zobrazit podrobnosti